| Adrian_Ceteras_1988 a întrebat:

Am primit un laptop Asus Eee PC 1005HA
Dar are o problema si nu imi dau seama care este sursa problemei.
Problema este in felul urmator:
Dupa cateva minute se inchide singur.
Inca nu am incercat sa il las deschis fara sa faca nimic sa vad daca se inchide asa, dar am reinstalat windows-ul pe el si s-a inchis in timpul reinstalarii.
In final am reusit cumva sa termin instalarea. Dar apoi cand am vrut sa copiez date pe el s-a inchis.
Cand am vrut sa instalez un office pe el s-a inchis cam pe la 80%...
Mentionez ca in acest laptop nu este al meu, si nu stiu toata istoria lui.
Stiu ca a mai facut asa si in trecut dar nu atat de des.
A mai trecut si prin alte maini si acea persoana a banuit ca era o problema de hard disk asa ca i-a schimbat hard disk-ul dar fara folos, problema a ramas.
Eu am incercat si cu un alt modul de ram (are doar un singur slot pentru ram) problema e la fel.
Am incercat sa rulat aida64 pentru a verifica temperatura procesorului in caz ca se supraincalzeste.
Temperatura pentru CPU = 69 grade celsius
Temperatura pentru CPU core 1 =40 grade celsius
Daca ii dau stress din aida ajunge pana la:
CPU = 87 grade celsius
iar CPU core 1 = 60 grade celsius
iar dupa aprox 4 minute (+- in functie de motive necunoscute) se inchide
Poate cineva sa ma ajute ca sa debuguiesc acesta problema?

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Curata-l de praf! Demonteaza ansamblul procesor-cooler, se curata de praf, se curata pasta veche si se pune pasta termoconductoare noua. Daca problema persista, poti avea probleme cu chipsetul.

| AntonyoBoss a răspuns:

Frate nu trebuia sa scrii atat de mult la intrebarea ta,cand un PC sau un laptop se inchide e din cauza procesorului,el se incinge prea tare pentru. ca a fost folosit prea mult sau si din alte motive, cumpara altul sau cumpara niste pasta pentru procesoare nu mai stiu exact cum se numeste pasta, si dai pe langa procesor, pasta opreste incalzirea, dar daca se inchide dupa 4 min inseamna ca e pe moarte. Pune bani la saltea si cumpara-ti unul nou

| Barbu_Liviu_1992 a răspuns:

Frate si mie mi s-a intamplat stii ce este stricat? cablul care tii in priza si nu tine si bateria si laptopul in priza si cumpara un incarcator nou la laptop

| Adrian_Ceteras_1988 explică:

Scuze de intarziere,
Am scris mai mult pentru ca am vrut sa dau informatii complete.

Am dezmembrat laptopul, dar cum ma asteptam pentru acest model nu se foloseste parta de procesor ci thermal pads.
Din pacate nu mai am acasa asa ceva. si inca nu stiu daca proprietarul vrea sa mai continue depanarea, dar voi afla astazi.
Si o alta surpriza dupa ce l-am asamblat nu mai porneste ecranul...
Nu inteleg ce nu am pus bine...
de 4 ori l-am dezmembrat deja si la fel nu functioneaza ecranul, nu se aude nici un sunet de pornire al win-ului
Doar beculetele se aprind cu incarcare baterie, wifi...