| Stefan_Bagdan_1985 a întrebat:

am si eu o problema cu laptop-ul meu si anume,ieri am observat ca cooler-ul pc-ului se aude prea tare, ca si cum as juca un joc care cere resurse(numai cand joc ceva care cere putere face asa, ca de exemplu Assassins's Creed 4 sau Battlefield 4) dar a ramas asa,chiar si azi cand i-am dat drumu' sa intru pe net sau sa fac ce am de facut, am vazut ca se aude la fel de tare! Eu am un processor dual-core, care inainte avea temperatura primului nucleu 50-55 maxim, si al2-lea la fel 50-55 cand nu faceam nimic special, si numai cand ma jucam avea intre 74-77 la amandoua nucleele! Azi am masurat temperatura, din nou si are 70-75 aman2, fara sa ma joc nimic, doar net si niste muzica, deci normal ar fi trebuit sa aiba 50-55 de grade celsius! NU stiu ce sa mai fac,unii zic ca sa intru prin BIOS pe acolo si sa schimb nu stiu ce (nu am incercat,ca nu am umblat nici o data pe acolo,si mie un pic frica),altii zic sa desfac coolerul si sa fac nu stiu ce,am vazut pe youtube cateva videoclipuri, dar iar nu sunt familiar cu asa ceva ca nu am desfacut niciodata nici un laptop, si am avut vreo 3..in fine!
Mai am la el,garantie vreun an si jumatate,credeti ca cei de la garantii,ma pot ajuta cu acest fel de problema? Sau nu necesita inca service si o sa isi revina singur, cea ce nu prea imi vine sa cred!
Deci, ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Internetul solicită procesorul și fiind solicitat, evident că se încălzește, dar faptul că atinge temperaturile astea este din cauza ventilatorului care nu mai funcționează corect. Dacă ventilatorul nu mai atinge turația maximă în caz de nevoie, sau dacă radiatorul este obstrucționat de praf, temperaturile pot depăși 100 de grade.

6 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Dacă face zgomot ventilatorul, înseamnă că s-a dezechilibrat, cel mai probabil din cauza prafului depus pe pale.
Înlocuiești ventilatorul, îl cureți de praf și gata.
De fapt, îl duci la garanție și fac ei asta.

| Stefan_Bagdan_1985 explică (pentru 0rlando):

De fapt am observat acum juma'de ora o chestie! Cand nu sunt conectat la net, temperatura e ok, exact cum era inainte! 50-55...cand ma conectez la net, imeadiat creste la 66-71, dau disconnect si scade iar la 50-55! De ce oare mi se intampla chestia asta? I-am dat un scan, mi-a detectat vreo 2 virusi, i-am dat afara, dar situatia e aceeasi! Am cautat problema pe google, dar nu am gasit nimic! Care oare sa fie problema?

| Stefan_Bagdan_1985 explică (pentru 0rlando):

Mersi de raspuns, prietene.dar am rezolvat problema! Nu a mers nici devirusarea, nici ce am mai facut eu pe acolo cu fel si fel de programele de pe net pentru malware sau din astea! Pana la urma, am reinstalat Windows 7 si acum nu mai am nici o problema,totul e ca si inainte! Deci nu era nici un cooler de vina sau praful,ci un nenorocit de virus care se numeste "tasksWatch.exe", de care sa aveti grija sa nu il luati, si daca il luati, nu mai puteti face nimic, in afara de reinstalare de windows!

| 0rlando a răspuns (pentru Stefan_Bagdan_1985):

Internetul solicită procesorul și fiind solicitat, evident că se încălzește, dar faptul că atinge temperaturile astea este din cauza ventilatorului care nu mai funcționează corect. Dacă ventilatorul nu mai atinge turația maximă în caz de nevoie, sau dacă radiatorul este obstrucționat de praf, temperaturile pot depăși 100 de grade.

| Jipa95 a răspuns:

Problema este de la praful care s-a adunat de-a lungul timpului in interiorul coolerului si nu pe palele ventilatorului acesta neputand astfel sa mai scoata aerul afara. Iti recomand sa te duci cu el la un service specializat pentru o curatire completa si eventual si schimbarea pastei termoconductoare de la procesor. Inceteaza sa te mai joci pe el pana nu rezolvi aceasta problema, 70 grade este o temperatura extrema pentru un procesor si se poate dezlipi oricand dupa placa de baza astfel avariind socketul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curata ventilatorul. Daca tot sta in temperaturi mari, trebuie inlocuit sau schimbata pasta termoconductoare.

Cel mai indicat este sa-ti cumperi un ventilator mai performant. Cele stock nu numai ca au tendinta de a se defecta mai repede dar nici nu ofera o racire optima.

| NI_KA_IC_XC_1993 a răspuns:

Shimba-i pasta termoconductoare, ori daca nu cumpara-i un cooler mai mare.