| WholeWorldTeam a întrebat:

Buna tpu.Am si eu o intrebare iar aceasta cateogrie mi s-a parut cea mai potrivita.Am un pc cu windows 7.Si doresc sa fac in felul urmator. Doresc sa creez 2 usere.Unul Administrator (cel principal pe care sa intru eu) si inca unul Vizitator. Vreau la cel cu admin sa pun parola iar la cel vizitator sa fie fara parola.Se poate? Daca da,cum? Apoi sa zicem ca eu intru pe userul meu de admin,intru pe internet si sa zicem dau copy paste unei poze cu o floare. Daca o alta persoana intra pe celallat user vizitator,gaseste poza salvata cu floarea care eu am descarcat-o in pc, cu celalat user? De alltfel, imi poate afla parola la contul meu de administrator? Sau imi poate vedea istoricul din browser.Sa zicem ca am Opera pe ambele usere instalat. Poate persoana respectiva sa imi vada istoricul din userul secundar si sa sa vada istoricul navigarii pe internet? dau daca sa zicem acea persoana vrea sa se conecteze la internet trebuie sa introduca parola mea de admin? Vreau un raspuns cat mai explicit.

3 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

In primul rand ca sa faci useri te duci in Start->Run...->scrii "control userpasswords" (pentru interfata simpla) sau "control userpasswords2" (pentru interfata mai detaliata, optiune valabila doar pentru versiunile de windows-uri professional si ultimate). iti recomand sa intri in interfata simpla si sa adaugi un nou user ca "limited". nu, nu va putea vedea nimic din ce ai tu. atata timp cat va fi limitat el va avea doar contul lui si va putea face modificari doar pe contul lui (desigur daca sunt partitii mai multe si nu-i blochezi accesul la anumite foldere/fisiere va putea face ce vrea el insa nu va putea sa vada setarile la programele tale, documentele tale din "My Documents" si nu va putea instala drivere, aplicatii care modifica windows-ul ci numai aplicatii care nu pot afecta functionarea calculatorului). desigur daca celalalt user se pricepe va putea sa acceseze tot ce vrea el. daca nu reusesti uite aici un tutorial http://www.howtohaven.com/system/standard-user-account.shtml

| WholeWorldTeam explică (pentru al3xander):

Instructiuni in romana nu ai?