| Zaida1998 a întrebat:

Bună TPU.
Am un prieten care stă în Maramureș, iar eu sunt din Brașov. Cumva, am reușit să îi aflu emailul (yahoo mail) și parola. Doar că atunci când m-am conectat pe email-ul lui, el a primit un mesaj pe telefon sau yahoo (nu știu exact) că cineva din Brașov s-a conectat pe contul lui. Acesta s-a supărat enorm pe mine când a aflat...
Totuși, nelămurirea mea este următoarea:
Am apăsat eu pe ceva aiurea de a primit mesaj pe telefon (sau yahoo) sau așa se întâmplă de fiecare dată când te conectezi pe un email din alt oraș indiferent că vrei sau nu? Se poate împiedica lucrul acesta? Dacă nu, este posibil să îmi schimb locația, ca totuși să nu își dea seama că eu am intrat pe contul lui?

5 răspunsuri:
| Hitback a răspuns:

Adresele de mail sunt fixate în baza de date yahoo/gmail etc. La fel și locația logarilor(ipul). Dacă mail ul este accesat dintr-o zona îndepărtată sau orice alt dispozitiv decât cel logat informația ajunge în scurt timp la baza de date care verifica ipul. Ipul verificat trebuie sa vină dintr-o zonă similara cu cea a posesorului. Altfel pentru protecție proprietarul primește un mail informativ( ceea ce e bine) cum ca cineva s-a logat de pe alt ip pe acest mail. Gmail dacă nu gresesc furnizează toate adresele ip de pe care s-au logat persoanele pe acel mail. Apoi cu un simplu search pe google este foarte ușor sa determini locația ip ului de unde a sosit semnalul. Succes.

| Zaida1998 explică (pentru Hitback):

Oh, n-am știut asta... Nu aș putea să fac cumva să pară că sunt dintr-o altă zonă?

| Hitback a răspuns (pentru Zaida1998):

Ip-ul deja a fost furnizat. daca e baiat destept a aflat locatia ip-ului. poti sa ascunzi ip-ul cu o aplicatie de hide-ip.

| Zaida1998 explică (pentru Hitback):

Nu e destept, te asigur. Imi poti recomanda o aplicatie?

| Hitback a răspuns (pentru Zaida1998):

Poți sa dai pe google programe de hide ip. Problema e ca ip-ul ăla de pe care s-a făcut logarea a fost înregistrat. Tu acum cel mai probabil ai alt ip. Și ipul acela nu poți sa îl mai schimbi. Programul de hide ip te-ar fi ajutat în cazul în care l-aI fi activat înaintea legării. Acum nu mai ai ce face. Spune-I ca nu stii despre ce este vorba și poate te crede.