| MRmariusica a întrebat:

As vrea sa stiu ce face ala directx9. Imi arata la gta san andreas in afara de play arata install directx 9 ca poate daca il instalez o sa am grafica hd? Dar totusi ce e directx9?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Directx 9 ajuta la crearea efectelor speciale video/audio folosite in jocuri, actioneaza ca o punte intre componentele hardware multimedia, cum ar fi sunetul si placa video, si jocul/programul respectiv. DirectX 9 nu ajuta numai cu grafica, ci ofera si o performanta mai buna a imaginilor aflate in miscare precum si a sunetului.In principiu ai nevoie de acest Directx!