| ionutz2000 a întrebat:

Buna TPU.M-am apucat recent de League of Legends si as vrea sa stiu si eu mai bine cum sta treaba cu top,mid,bot,jungle,ce tip de campioni imi trebuie pentru fiecare culoar,care e faza cu solo top,ap carry,dmg carry,ma rog, tot ce consta in lucruri de genul asta.As dori un raspuns urgent, funda! App:si niste nume de campioni ca exemplu ar fi foarte bune.

Răspuns Câştigător
| KeSsO a răspuns:

Top, mid si bot sunt liniile in joc. Daca esti incepator iti recomand duo top(adica cu 2 oameni). Normal in League of Legends se joaca:
-solo top
-jungle
-1 mid
-2 bot: suport si ad carry

Nu exista apcarry, doar adcarry. Sunt si melee carry(Yasuo). Suportul nu da damage, el ajuta echipa pentru a castiga. Este obligatoriu ca un suport sa mearga cu un adcarry pe bot. Adcarry-ul trebuie neaparat sa farmeze foarte mult(sa omoare minioni cu last hit pentru a lua gold). Jungle e foarte greu de jucat deoarece iti trebuie experienta. Un jungle omoara monstrii din jungla pentru gold, buffuri si trebuie sa ajute fiecare linie in parte. Daca nu stii prea bine sa joci nu te du jungle pentru ca vina se va pune pe tine. Top e relativ usor deoarece este 1v1 cu eventuale interventii din partea jungler-ului. Daca sunt mai multi inamici pe linie si nu poti face fata iti recomand sa stai langa turela si sa ceri ajutorul coechipierilor tai. Mid lane e destul de greu deoarece esti mai vulnerabil decat pe top. Ai 2 boscheti(sus si jos) si nu prea stii de unde te poate ganka( ganka = cand cineva de pe alta linie vine sa ajute un coleg).
Campioni de top pentru tine(pentru incepatori) ar fi: Garen, Master Yi, Teemo, Dr.Mundo, Malphite, Nunu, Kayle(cateodata). Mai avansati sunt: Darius, Kha Zix, Rengar, Zed, Fiora, Yorick, Mordekaiser, Gangplank, Pantheon, etc.
Pentru mid ai: (incepator): Kayle, Ashe(la nivel mic, poti merge adcarry mid, dar de pe la 15 se presupune ca stii sa joci - adcarry mere DOAR bot), Ryze, Lux, Gragas. Mai avansati sunt: Fizz, LeBlanc, Akali, Malzahar, Zilean, etc.
Suport este greu. Nu iti recomand sa joci suport fiindca acest rol face diferenta dintre un castig si o pierdere. Suport sunt: Taric, Braum, Leona, Thresh, Nidalee, Annie, Morgana, etc.
Adcarry este relativ simplu. Trebuie sa te concentrezi foarte mult pe damage si sa iti iei cam 1 item de defense(De regula Guardian Angel). Adcarry sunt: Ashe, Twitch, Jinx, Quinn(adcarry foarte bun dar trebuie sa stii sa joci pe ea), Draven, Ezreal, Vayne, Varus, etc.
Jungle, dupa cum am mai zis e greu rau. Pentru inceput, iti recomand Warwick deoarece are lifesteal pasiv(prin atacuri iti creste viata). Alti jungleri mai sunt: Lee Sin, Vi, Jarvan IV, Kha Zix, Jax(cateodata), etc.

Iti dau un sfat din experienta(am lvl 30 si joc in ranked-uri): La level mic joaca numai la boti. Daca esti insultat sa nu bagi in seama. Sunt unii copii fara viata care dau rage quit din orice. E greu sa iti zic toate aici, daca vrei sa jucam / sa iti dau mai multe sfaturi, da add friend DawnBreaker64.

Sper ca am fost de foloswinking

| iSwag a răspuns (pentru KeSsO):

Salut. Vad ca ai experienta in LOL. As vrea sa te intreb ce parere ai de Kha`Zix dupa ultima nerfuire. (a nspe`mia... deocamdata). Merita sa ma chinui sa-l invat?

| KeSsO a răspuns (pentru iSwag):

Kha Zix eu zic ca se merita sa il joci. E un jungler foarte bun, are un burst FOARTE mare si de multe ori da insta kill fara sa apuci sa clipesti. Nu mi se pare nrefuirea prea "criminala". Poate unii s-au ofticat de campion si au facut reclamatie. Da, merita sa te chinui.

| ionutz2000 explică (pentru KeSsO):

Omg frate, cat de bine ai putut sa explici.Mersi mult de sfaturi, chiar nu intelegeam unele chesti.

5 răspunsuri:
| KeNNT3D a răspuns:

Salut,solo top inseamna sa mergi singur top
mid inseamna culoarul din mijloc
bot inseamna culoarul de jos
top inseamna culoarul de sus
jungle adica prin jungla.
ad carry nu ap carry
ad carry inseamna range. care merge bot
campioni bun top sunt:Volibear,Aatrox,zed,lee sin.
Bot adc=range
bot adc sunt buni campioni astia:Caitlyn,lucian,jinx,ashe.
bot support:cel care da viata etc etc.
bot support:Sona,Soraka.
mid:culoarul din mijloc
mid:Zed,Diana,malzahar, vel'koz.
jungle:lee sin, udyr, volibear, Vi.
Daca mai ai inrebari imi zici.