| sangerosulel a întrebat:

Buna TPU si un an nou fericit!
Pot sa spun ca sunt un dependent de jocuri online si nu pot sa ma opresc. Am multe de facut, dar cand ma plictisesc sau nu mai vreau sa fac teme, sa citesc sau orice altceva primul lucru la care apelez este calculatorul.Ma ajutati sa scap de "febra" jocurilor? Nu vreau sa fie raspunsuri in batjocura sau de genu :pur si simplu lasa-te. Nu e asa usor.

2 răspunsuri:
| MuncitorU a răspuns:

Aceeasi "febra" a jocurilor o am si eu. De curand am achizitionat un pack cu toate GTA-urile existente in afara de GTA 5 si odata ce m-apuc sa ma joc nu ma mai scoti de la laptop. Singura solutie este sa-mi gasesc alt hobby. Dar nu e posibil, asa ca odata ce va incepe soala si voi avea teme multe, nu voi mai sta asa mult la laptop, ceea ce bine, dr e si rau, ca la altceva nu ma mai gandesc. Eu ca sa scap de aceasta "febra" pur si simplu ies cu prietenii pe afara sau merg la cel mai bun prieten al meu si stam degeaba, dar macar nu mai stau cu ochii in "cutia magica cu jocuri". Am prieteni care ies in fiecare zi pe afara, asa ca ies si eu cu ei. Totusi, e imposibil sa scapi de aceasta febra, dar macar incerc sa scutez timpul in care stau la laptop. Iar daca unii zic sa-ti gasesti alt hobby, crede-ma ca nu prea e nimic interesant, de care te-ai putea apuca, asa ca ti-am zis ce fac eu: Ies cu prietenii la un suc, sau ne plimbam... Sper ca ti-am fost de ajutor.

| sangerosulel explică (pentru MuncitorU):

De acord, dar uite cum sta treaba : in timpul scolii am multe si ma gandesc asa cand vin de la scoala: ajung acasa, mananc, ma joc si ma apuc de teme. O data ce m-am pus la joc e gata. temele le fac, dar nu prea le acord timp, iar apoi stau pana la 12 doar sa le termin. Daca incep cu temele ajung la ce am scris prima data. Legat de prieteni, am destui, dar sunt mai mari ca mine si sunt mult mai ocupati...cei de varsta mea sunt doar cei de la scoala... si majoritatea sunt gameri laughing