| Oltean_Cristi_1994 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un monitor si nu stiu daca sa imi iau un Samsung de 27 inch fullhd curbat si de 60hz sau un Lg de 24 inch fullhd si 144 hz.
Sincer nu ma pricep la detaliile acestea cu hz si am nevoie de putin ajuor. In mare parte o sa ma joc jocuri gen CS GO, GTA V, Battlefield 1, H1Z1 etc, ma uit la ceva filme...lucrui de genu. Daca imi iau de 60hz o sa ma afecteze atat de mult in gaming? Comparativ cu 144hz? Daca ati fi in locul meu, ce ati alege?
Multumesc!

3 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

Daca crezi ca un PC bun si crezi ca poti ajunge pana la 144 fps ia-ti monitorul de 144hz, daca crezi ca e mai slabut si nu trece de 60 fps-uri ia-ti Samsung-ul de 60hz

| Oltean_Cristi_1994 explică (pentru alexboss2020):

PC ul e puternic si duce foarte bine jocurile ca are placa video un gtx 1060 de 6 gb...dar e sesizabila diferenta intre 60hz si 144hz? Adica nu ma joc "profi" doar de fun

| alexboss2020 a răspuns (pentru Oltean_Cristi_1994):

Da este sezizabila, jocul o sa ti se miste de 2 ori mai repede