| Cocean1234 a întrebat:

vreau sa mi cumpar un monitor pentru gaming si vreau sa stiu daca trebuie sa se potriveasca ceva cu placa video, adica gen daca placa video la laptop scrie ca e 1800×1200 si monitorul are 2110×1800, e compatibil?

2 răspunsuri:
| marian37 a răspuns:

Daca scrie ca suporta MAXIM rezolutia de 1800x1200, nu vei putea lua un monitor cu rezolutie mai mare. Iti recomand un monitor FHD(1920x1080) care sa are cel putin un port asemanator cu cel al placii video(de preferat display port sau hdmi) si, daca ai un laptop performant, poti opta pentru o rata de refresh mai mare, 144Hz.

| StefanAndrei441544 a răspuns:

Daca spune ca acea este rezolutia maxima, pe care o poate scoate placa, atunci monitorul nu va arata ce poate, imaginea o sa apara ciudat, trebuie sa iti setezi tu o rezolutie. Eu zic ca nu merita daca nu ai de gand sa dai un upgrade la placa. Sper ca te-am ajutat. Bafta.