| wowmentol2 a întrebat:

Salutare.
Am o placa video rtx 3060, vreau să-mi iau un monitor, dar monitorul are freesync.
Stiu ca nu e compatibil cu plăcile nVIDIA. Dar afectează cu ceva?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca monitorul nu are refresh rate variabil (sau are, dar vine sub forma solutiei AMD, adica Freesync), cel mai indicat e sa folosesti functia Nvidia Fast Sync.

Sau poti activa Adaptive VSync, dar doar daca observi ca ai oscilatii mari, in mod repetat, de frame-uri dinspre placa video (exemplu: in secunda aceasta placa video produce 66fps, si in secunda urmatoare scade la 52, sau orice valoare sub 60fps, etc).

https://youtu.be/BVTLG5DD710

Totuși, poti avea surpriza ca monitorul tau cu FreeSync sa functioneze foarte bine atunci cand activezi GSync.

Mergi in Nvidia Control Panel-Display: Set up G-SYNC.

Activeaza Enable G-SYNC G-SYNC Compatible.
Selectezi monitorul.
Activeaza "Enable settings for the selected display model"
Apply.

| wowmentol2 explică (pentru NLS):

De asta as fi interesat https://www.pcgarage.ro/......um-240-hz/

| NLS a răspuns (pentru wowmentol2):

La ce distanta fata de ochi o sa-l tii?
Mi-e sa nu plangi pe urma, cand o sa vezi la prieteni cum se vede imaginea 2K (2560*1440 pixeli) pe un monitor de doar 27".

Daca te uiti la el de la 2m, e perfect si ce ai ales tu.

Dar sa zicem ca il iei pe acesta.
3060 nu prea are cum sa genereze mai putin de 60 de cadre pe rezolutie 1920*1080, asa ca, activand Fast Sync, e rezolvata problema stuttering-ului, dar si a tearing-ului si input lag-ului.

Daca ai fi avut o placa video mai slaba, care nu poate sa genereze constant mai mult de 60fps, si Adaptive Sync ar fi fost de ajutor.

Insa cum ziceam, poate ai norocul ca monitorul sa fie "vazut" ca GSync compatible.
NVidia nu apuca sa testeze chiar toate monitoarele care ies pe piata.

Urmareste clipul pe care ti l-am dat, pana la final.

| wowmentol2 explică (pentru NLS):

Pai atunci voi cauta unul mai mic cu rezoluție mai mare. 3060-ul duce lejer pe 2k orice joc? Peste 60 frames?

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nope, din contra de la seria 1000 in sus te poti bucura de adaptive sync chiar daca ai placa NVDIA si monitor cu support amd

| Trixt3r a răspuns:

De prin 2018 Nvidia a inceput sa ofere support pentru VESA Adaptive Sync (pe scurt freesync), daca monitorul suporta VRR (variable refresh rates).

Cei de la Nvidia au introdus o modalitate de a da enable la sync adaptiv din Nvidia Control panel pentru monitoarele FreeSync, chiar daca monitorul este certificat sau nu.

Deci nu trebuie sa te mai stresezi si sa te agiti sa cumperi un monitor compatibil cu G-Sync, pentru ca orice monitor FreeSync trebuie sa functioneze. (Mai ales pe RTX)