| Sfinnx a întrebat:

Vreau sa imi fac un PC de gaming pe piese.Ce parere aveti de urmatoarea configuratie?^_^
Placa video : Gigabyte R9 270 2gb DDR5 264 bit O.C
Procesor :AMD FX 8320
Motherboard : Asus M5A97 R20 2133
Memorie : 8gb ram/
Hard Disk : 500gb
sursa de 550Watt

10 răspunsuri:
| vidii a răspuns:

Decat sa dai 720 lei pe 8320, ai fx 8300 la 580, diferenta e de 200mhz, adica nesemnificativ, 8gb ram, 1tb hdd, sursa de calitate, carcasa superba si robusta iar ca placa video ..ca tot am economisit de la procesor, poti sa iei gtx 960 (peste r9 270) cu consum mai scazut, poti sa cumperi si r9 270 fara probleme
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1259184/

| strike118 a răspuns:

Ii bun, da' mai bine ai face sa iei un HDD de 1 TB din start(cu tot ce ai sa mai descarci/pui acolo poze, filme, etc etc..sigur nu iti ajunge daca vrei sa joci mai multe jocuri deodata tongue) si placa video poti sa o schimbi in timp etc... Da, ne-ai ajuta si mai mult daca ne-ai spune ce vrei sa joci pe elwinking. de exemplu am avut un coleg care o vrut sa isi ia i7 K cu placa video integrata si 16 GB de RAM. "Da' ce vrei sa te joci pe el, Mortal Kombat X?" il intreb eu. "A, nu, vreau sa ma joc Darksiders 2 (dupa mintea lui cere mai mult ca Far Cry 4 la cerinte, la jocul asta se rezuma mintea lui) si Half-Life 2 cu setarile pe Low, alea is mofturi sa te joci pe High." laughing) Lumea-ii plina de IT-isti ca asta!

| IonutH98 a răspuns:

Daca vrei un PC de gaming iti sugerez un procesor mai tare (i4-i5 sau mai mare depinde cum iti permiti) si mai multi GB laughing eu am 1TB si sincer sa fiu nu imi ajunge laughing

| Sfinnx explică (pentru IonutH98):

I4 nu este. iar amd-ul e mult mai calumea decat i5. are frecventa si nucleele mai mari :]]

| IonutH98 a răspuns (pentru Sfinnx):

Da am gresi eu acolo laughing, dar amd-ul nu mai face fata la jocurile noi gen Battlefield 3/4 Dying Light Far Cry 4 laughing... De aceea am spus ca un Intel e mai bun decat Amd-urile tongue

| Sfinnx explică (pentru IonutH98):

Poate placa video nu duce =]]] Dar crede-ma. R9 e calumeawinking
Ai habarr de ceva sau doar deschizi gura?:]]

| IonutH98 a răspuns (pentru Sfinnx):

Am habar tongue si spun din propria experienta tongue

| Sfinnx explică (pentru IonutH98):

Owkay. :]]daca zici tu

| IonutH98 a răspuns (pentru Sfinnx):

De curiozitate tu ce PC/Laptop ai? laughing

| strike118 a răspuns (pentru Sfinnx):

Ca femeia si ca barbatul, procesoarele AMD au mai multe nuclee (fapt cu care se bazeaza ei in marketing), dar frecventa mai mica, adica nucleele sunt mai slabe atunci cand le separi. Intel in schimb, are mai putine nuclee dar mai puternice separat. Deci vorba aia : "Unde's multi, puterea creste!". Daca vrei sa faci multitasking si sa lasi multe programe deschise in background, AMD e alegerea ta, insa daca lucrezi/te joci cu programe/jocuri care mananca pamantul cand vine vorba de resurse, mergi pe Intel.