| Fanu23 a întrebat:

Vreau sa-mi iau un pc nou...si am construit unu prin piese astea-s componentele:
-Procesor Intel Skylake, Core i5 6600K 3. 5GHz box
-Placa video GIGABYTE GeForce GTX 970 G1 GAMING 4GB DDR5 256-bit
-Memorie HyperX Savage 8GB DDR3 1600MHz CL9 (x2)
- Carcasa Zalman Z3 Plus
-Sursa Sirtec - High Power Element BRONZE II 700W
-Placa de baza ASUS M5A97 R2.0
-Hard disk WD Blue 1TB SATA-III 7200 RPM 64MB

Vreau sa stiu daca sursa e destul de buna sa ma tine..trebuie neaparat 750W pot pune si 650W si placa de baza duce procesorul si cu placa video?
Cine imi raspunde la intrebarile astea are Funda!

13 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca vrei skyline o sa trebuiasca sa iti cumperi memorii pe DDR4 care sunt mai scumpe decat cele pe ddr3, sa schimbi placa de baza si sa cumperi un cooler pentru ca procesorul ala vine fara cooler.

Mai bine lasa-ne un buget si te ajutam noi cu o configuratie.

| Fanu23 explică (pentru Intruder19):

Pai...placa video nu vreau sa o schimb in nici un caz..si nu vreau AMD ci Intel, bugetul e de 40 chiar daca ce am dat eu acolo e de 45

| KodrutZ a răspuns (pentru Intruder19):

Skylake, nu skyline. Daca ai fi avut macar un pic habar, stiai ca sint si placi de baza cu DDR3 care suporta familia respectiva de procesoare.

| KodrutZ a răspuns:

Daca nu stii de ce ai pus 6600K, inseamna ca nu ai nevoie de el. Un 6500 e mai mult decit suficient. A, si o sursa de 500W buna duce sistemul fara probleme. Uite, cam ceva in genul asta - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1375153/
P.S. Iei de la garaj? Daca da, in banii tai iti fac configuratie binisor peste ce ai dat tu. E bine de stiut totusi daca o sa faci cu el altceva decit gaming/chestii uzuale. Nu merita investit in seria K daca nu faci chestii serioase. Un i5 6500 o sa fie mai mult decit suficient in gaming macar vreo 3-4 ani de acum incolo.

| Fanu23 explică (pentru KodrutZ):

Altu...el pune ram 2400 MHz cand placa de baza suporta maxim 2133 MHz, nu mai vreau parereile voastre... daca nu stiti nu va mai bagati, pana la urma am rezolvat, am pus o placa de baza mai buna de 5 milioane si o sursa de 650W cu 88+ eficenta si atat am vrut sa schimb si procesorul ala skylake vreau sa il las ca-i de top referinduma la i5

| KodrutZ a răspuns (pentru Fanu23):

Da, puisor, 2400 MHz pe placa care "suporta maxim 2133" inseamna ca memoria aia o sa ruleze la voltaj mai mic si latenta mai mica decit daca ai lua memorie care are o frecventa nominala mai mica. Dar nah, daca tot esti asa mare specialist... de ce puii mei mai ceri parerea altora?
P.S. R9 390 e peste GTX 970 si tot in banii aia, doar ca ceva mai energofaga... Par example asta - http://www.pcgarage.ro/......5-512-bit/

| Fanu23 explică (pentru KodrutZ):

In primul rand eu am cerut parere de sursa, daca e buna, nu am vrut sa stiu de placa video, procesor si am zis ca nu schimb placa video ca are o am..si placa video gtx 970 e mai buna dect r9 chiar daca e mai scumpa isi merita bani

| KodrutZ a răspuns (pentru Fanu23):

Si eu am Intel si NVIDIA dar nu maninc cacao ca gata, NVIDIA rulz si AMD sucks. Daca te-ai fi uitat si la niste benchmarkuri, ai fi vazut ca R9 bate la poponet 970-ul, care are si o mica-mare problema cu alocarea memoriei dincolo de primii 3.5 GB, caz in care iti pica framerate-ul sub jumate. A, ce, cum, nu auzisesi de asta? Sursa e overkill, una 80+ Gold sau Platinum de 500-550 W e mai mult decit suficienta. Placa de baza ai pus una pentru AMD, buna treaba. Si aia de 5 milioane "mai buna" e macar cu chipset Z170 sau ai dat si acolo cu mucii in fasole?

| EnvyU a răspuns:

Da tu te-ai uitat putin la soclu placii de baza? Pentru ca e pe am3+ adica pentru AMD. Ai nevoie de o placa de baza pe socket 1151. Vezi ca sistemul nu este ieftin, doar placa de baza costa cam 500 ron cea mai ieftina.

| AnKuXor a răspuns:

Daca vrei mai viteza la Hard disk ia un SSD sau un WD Black.
Ca processor ai putea pune asta pe placa asta
AMD FX-8320 AM3+
Dar iti recomand Intel.

| Fanu23 explică:

Daca nu stiti nu va bagati..decat sa spuneti prosti, mai bine nu comentati I5 skylake suporta ddr3 si eu am vrut sa stiu procesorul, si placa de baza eram in dubi!

| Intruder19 a răspuns (pentru Fanu23):

Suport procesorul dar inca nu au aparut placi de baza cu DDR3 pentru skylike. Daca gasesti tu pe un site romanesc placa de baza cu ddr3 pentru skylike esti tare.

| KodrutZ a răspuns (pentru Intruder19):

Vad ca esti complet la furat si insisti. Voila - http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/b150m-hd3-ddr3/ - in stoc magazin, gata de livrare.