| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi fac un Pc pe bucati, si nu stiu ce componete sa iau, adica sa fie compatibile intre ele... vreau sa am 12Gb Rami,un procesor bun (nu stiu niciun fel de procesor),placa video nu prea conteaza (nici pe asta n-o cunosc), dar sa fie si aia cat de cat, un hard de 500GB, si placa de baza, cam astea sunt ce ma intereseaza mai mult..as vrea sa stiu cam ce model de placa de baza,procesor, video, rami si hard mi-ar trebui sa se pootrivesca bine intre ele?

Răspuns Câştigător
| viavo a răspuns:

La unele calculatoare se instaleaza automat cu windowsul dar la unele componente cum ar fi placa video nu in tot deauna cu driverele nu e o problema caci la ori ce calculator la ori ce componenta gasesti driverul pe internet la adresa mama (la producatorii componentei) dar ce zic eu ca la placa de baza ce ti-am propuso este un cd care se instaleaza pe langa windows si la pornirea pc ului poti alege sa folosesti windowsul sau numai aplicatii de gen skype goole si sau opera yahoo sau sa asculti muzica fara sa mai astepti incarcarea windows placa suporta pana la 16 giga si firma Asus a garantat ca in urmatorii 4 5 ani ce iese pe piata pentru aceasta placa va fi perfect compatibil daca cumperi aceeasta placa la mana a doua poate nu primesti cd mainboard cu drv dar le poti lua de pe net daca achizitionezi placa noua primesti si cd-ul mainboard si un cd pentru bios update

8 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Numele placii de baza Asus P5Q SE Plus placa asta suporta pana la 16 g
video NVIDIA GeForce GTX 2xx (xx peste 30 pentru ca nu au mufa vga numai dvi, asta
daca nu te deranjeaza ca ai nevoie de un adaptor dvi to vga)
ram sa cumperi cu 4G PER MODUL PREFERABIL DDR2
HARD WDC WD6400AAKS-22A7B0 (596 GB)
DVDRW IA CEVA DE LA LG
SI PROCESOR IATI CEVA DE 3000 ITEL CORE DUO

PLACA DE BAZA ARE UN CD CARE SE POATE INSTALA PE HARD SI NU MAI AI NEVOIE DE
WINDOWS PENTRU APLICATIILE SIMPLE CUM AR FI MP3 PLAYER YAHOO SKYPE NU E NEVOIE
SA MAI ASTEPTI PANA LA INCARCAREA SISTEMULUI DE OPERARE

| tmteo a răspuns (pentru viavo):

Stai putin.dar nu exista vreo placa de baza care la instalare windows, sa imi instaleze si toate driverele,de sunet, video, placa de retea, etc. vreau sa zic, fara sa mai fie nevoie sa instalez eu placa video direct din windows, sa-mi instaleze direct la instașare windows toate driverele... exista?

| tmteo a răspuns (pentru viavo):

Okk.asta m-am lamurit de placa de baza, e buna.Dar cu rami cum ramane, ce inseamna frecventa la rami? trebuie sa fie cat mai mare sau cat mai mica frecventa aia ca sa mearga bine? ma intereseaza sa mearga bine pe net si cand instalez windows sa nu astept mai mult de 30 de min.

| viavo a răspuns (pentru tmteo):

Sa fie macar de la 400 la 800MHz eu recomand sa fie peste 400 MHz, al meu cu 5 g ram ddr2 de 400 pc2400 x2 dual core video de 1giga, windowsul e pornit in 10 11 secunde si e gata de lucru. Windows 7 mi sa instalat in 27 de minute

| tmteo a răspuns (pentru viavo):

Si daca depaseste 800 mhz are ceva? eu tentam la una din astea doua ..http://www.pcfun.ro/......hz-cl9-kit ..asta... http://www.azerty.ro/......-frostbyte ..sau asta.tu care zici ca sunt mai bune din alea doua?

| viavo a răspuns (pentru tmteo):

Ai nevoie de ddr 2 la placa ce ti-am recomandato, daca i-ti permiti sa arunci mai multi bani cumpara placa de baza Asus p5q 3 si aia functioneaza cu ddr 3. ddr 3 sunt de frecvente mai mari PANA LA 2800, ddr 2 au frecvente pana la 1200

http://www.asus.com/......Q_SE_PLUS/
http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5Q3/#specifications

EU AM ALES P5Q SE CA SA NU AJUNGI LA UN PRET PREA MARE

| tmteo a răspuns (pentru viavo):

Bun.si pana la urma care din alea doua care ti-am trimis eu sunt mai buni?

| viavo a răspuns (pentru tmteo):

Ia kingstonul sunt mai renumite am avut de la ei

| viavo a răspuns (pentru tmteo):

La unele calculatoare se instaleaza automat cu windowsul dar la unele componente cum ar fi placa video nu in tot deauna cu driverele nu e o problema caci la ori ce calculator la ori ce componenta gasesti driverul pe internet la adresa mama (la producatorii componentei) dar ce zic eu ca la placa de baza ce ti-am propuso este un cd care se instaleaza pe langa windows si la pornirea pc ului poti alege sa folosesti windowsul sau numai aplicatii de gen skype goole si sau opera yahoo sau sa asculti muzica fara sa mai astepti incarcarea windows placa suporta pana la 16 giga si firma Asus a garantat ca in urmatorii 4 5 ani ce iese pe piata pentru aceasta placa va fi perfect compatibil daca cumperi aceeasta placa la mana a doua poate nu primesti cd mainboard cu drv dar le poti lua de pe net daca achizitionezi placa noua primesti si cd-ul mainboard si un cd pentru bios update