| Dublu0 a întrebat:

Am gasit recent o oferta de la UPC cu nu stiu ce abonament Fiber Power 500 mps la doar 25 lei + nu stiu ce modem, gasiti mai multe aici. http://internet.ro/? gclid=CK_ywvX1tckCFQw6GwodeCMIyQ

As vrea sa imi achizitionez si eu un astfel de abonament, pentru un loc undeva la tara. Dar nu stiu daca se poate. si as vrea sa-mi explicati cum functioneaza. E prin fibra optica? Prin router? Modemul ala vine cu o cartela? Si daca modemul e Wi-Fi, nu pot crea o retea si sa ma conectez cu PC-ul? Nu prea am cunostinte in domeniul asta. as vrea sa ma ajute cineva, sa-mi spuna ce si cum.

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Tu crezi ca 500 mbps iti vin prin aer, la Cuca Macaii? Si in alta ordine de idei, tii la tara calculator care chiar sa aiba nevoie de 500 mbps?

| Dublu0 explică (pentru KodrutZ):

Ce conteaza unde e? laughing De ce la tara nu mi-ar trebui 500 mps. Detaliaza-mi te rog. care-i faza cu modem-ul. sau pnm.

| KodrutZ a răspuns:

Ce conteaza unde e, lol. Amuzant. Crezi ca vin astia sa iti traga 50 de kilometri de cablu pina la tine? Modemul ala de fapt e un router denumit prost. Poate ne zici si ce calculator ai la tara, nu e alta, dar e foarte posibil sa nu iti sustina transfer sustinut la viteza asta. Iar daca sustine si nu ai hard de vreo 6 TB macar, in 2-3 ore ai umplut un hard de 1 TB fluierind. Ai plati pentru ceea ce nu folosesti.