| NúmeroUno a întrebat:

am o problema cu ventilatorul, se aude prea tare, merge la 4000 rpm, si as vrea sa stiu daca pot sa imi cumpar unu care sa se auda mai incet, adica unul care sa nu afecteze procesorul. ma puteti ajuta cu niste site-uri sau cu niste informatii de ce se aude asa tare.

8 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Daca nu ai temperaturi mari, descarca speedfan si vezi daca poti scadea turatia. Ventilatorul nu cred ca se poate schimba, ci va trebui sa cumperi un cooler. Ca sa-ti faci idee despre coolere, te poti uita aici http://www.pcgarage.ro/coolere/ si poti citi comentarii sa vezi daca unele se aud mai incet. Iar in legatura cu montarea, ar trebui sa te duci cu unitatea la un magazin de calculatoare si sa-ti monteze ei daca nu te pricepi.

| NúmeroUno explică (pentru Zangetsu):

Procesorul are 38-40 de grade.
eu am vazut coolere, gen un cooler cu 2000 rpm, si ma gandesc ca daca are doar atat, o sa se incalzeasca procesoru. eu la asta ma refer.

| NúmeroUno explică (pentru Zangetsu):

Si ce inseamna CFM?

| Zangetsu a răspuns (pentru NúmeroUno):

Eu inainte aveam tot asa un cooler galagios care ajungea pana la 3000rpm. L-am inlocuit cu asta http://www.pcgarage.ro/coolere/cooler-master/ care are numai 2000 si pe langa faptul ca nu se mai aude, are si temperaturi mai bune.
Conteaza temperatura maxima care iti apare in timpul unor sarcini intense pentru procesor, cum ar fi in jocuri. Descarca hwmonitor, lasa-l deschis in timp ce te joci si vezi la ce temperatura maxima ajunge.

| Zangetsu a răspuns (pentru NúmeroUno):

Volumul de aer pe care il aduce coolerul in cubic feet per minute (picioare cubice pe minut)

| NúmeroUno explică (pentru Zangetsu):

Eu am cautat pe net "silent fan", dar trebuie sa imi cumpar toata partea aia cu ventilatorul ( cooler) sau pot sa imi cumpar doar un ventilator? (aia care se invartelaughing )

| NúmeroUno explică (pentru Zangetsu):

Http://www.emag.ro/search/silent%20fan
( de exemplu) alea sunt bune?

| Zangetsu a răspuns (pentru NúmeroUno):

Trebuie cumparat toata chestia aia fier plus ventilator. Venitlatoarele de pe eMAG sunt doar pentru carcasa.