| Domino2018 a întrebat:

Am primit un laptop de la cineva si nu stiu daca are wireles, nu imi apare iconita aceea prin care se face conectarea la wifi.

Este un laptop mai vechi : TOSHIBA S2400-103.

Intrebarea mea este acest model de laptop are placa wireles?

Oare daca ii pun un adaptor wifi USB e ok?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Are un adaptor wifi de tip fast internet (protocol b) dar extrem de slab, pentru că protocolul b limitează la 15mbps. Ceea ce înseamnă că va fi extrem de limitat.
Problema este alta, este un laptop de generație veche, care rulează cel mult XP și are usb de tip A 1.1. La ora actuală nu mai găsești atât de multe adaptoare wireless care să suporte în primul rând compatibilitatea cu XP, cu port-ul usb pe care-l are și cu platforma de pe care rulezi. Se va limita și la viteza de transfer dacă-l pui pe acel usb port.

În mare parte, n-ai ce face. Lumea evoluează, tehnologia la fel.

Poți încerca : https://www.robofun.ro/bluetooth-wifi-combination-usb-dongle