| c0pil1n a întrebat:

Salutare tuturor! happy
As dori sa fac un upgrade la pc si as pastra sincer placa video si coolerul de pe procesor.
Eu joc metin2 si am inteles ca metinul ruleaza cu ajutorul procesorului iar mie nu imi duce 15 fps cand sunt multe cladiri/mobi/scris/ efecte etc.
Buget: 2.000 de lei pentru upgrade ( daca este nevoie si de schimbarea placii de baza pentru compatibilitate ) multumesc.

Componente:
- Sursa nJoy 650w
-16 gb ram 2400mhz
-ssd 256 + 500gb
-placa de baza Asus prime h310m-r r2.0
-procesor i5 9400f 2. 9ghz
-placa video rx 580 8gb sapphire
-cooler procesor se-224-xt

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ce voia Brizbriz sa spuna, e ca s-ar putea ca jocul sa foloseasca placa video integrata in locul celei dedicate,
INSA nu observa ca tu nu ai placa video integrata in acel procesor. laughing
(acel F din denumirea 9400F asta indica, ca nu are grafica integrata)

9 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Jocul ala are nevoie cu precadere de procesor, insa si de placa video.

Pe sistemul tau, asa cum e, fara nici o modificare, ar trebui sa obtii lejer 180-200fps la rezolutie FullHD.

Iar daca din intamplare ai monitor cu rezolutie 2K, tot ar trebui sa atingi 90-100 fps, macar pe hartile mai putin aglomerate.

Ai scanat sistemul de virusi?
Cat la suta lucreaza procesorul si placa video in idle, cand nu ai nici un program "mare" deschis?
Ce temperatura atinge procesorul dupa ce deschizi Metin2?
Si nu in ultimul rand, ai testat alte jocuri similare?

Ce Windows folosesti?

Ai intrebat mai multe persoane de pe acel server, dintre cei cu configuratii similare/apropiate, cate fps obtin?

Nu ma joc asa ceva, dar am văzut pe net lume care se plange de aceasta problema, unii dintre ei aveau procesoare mai puternice decat ai tu (5600X de exemplu), si tot nu treceau de 25fps.

Altii cu i3 din prima generatie (an 2010) aveau tot 25, si asta ar trebui sa iti dea de gandit.
Nu cred ca mai exista vreun alt joc la care i3 din 2010 obtine acelasi numar de fps cu 5600X, in conditii similare.

Test de viteza ai facut?
Cati Mbps obtii la Download, Upload?
Si ce Ping?

| c0pil1n explică (pentru NLS):

-Monitorul este de 144hz cu timp de raspuns 1
-Sistemul nu are virusi
-In idle procesorul: 4% si placa video 1%
-Temperatura nu depaseste 65 grade. Am coolerul si un air flow bun pe pc
-Da, am testat si alte jocuri si merg toate decent.
-Windows 10 pro
-Nu am intrebat
-Pingul in jocuri il am intre 35-45/ Am fibra de la digi 1000mbps
Download- 860 / upload- 840
-Ramii stau in 25% in idle / discu-0 /retea- 0

| Brizbriz a răspuns:

Metin2 e o basina de joc, vechil, antic si de demult RAU
tu ai un sistem mult mai tare decat are amaratul ala de joc nevoie, ar trebui sa, sara de 100 fps, asa, in gluma

acum, intrebarea e daca nu carecumva din "greseala" este activata placa video din procesor, si tu de fapt pe aia stai
pentru ca am avut un prieten care juca metin si si-a luat laptop tare, si metin ii mergea mai prost decat pe sistemul lui dinainte care era mult mai vechi
din cauza ca laptop-urile au doua placi video, una in procesor si una de accelerare 3D, iar metin-ul e atat de imbecil ca IN NICI UN CAZ, SUB NICI O FORMA SI SUB NICI UN MOTIV nu vrea sa foloseasca placa video care nu e primara (care da imaginea pe monitor)
iar la tine s-ar putea sa fie aceeasi problema

| c0pil1n explică (pentru Brizbriz):

Jocurile ruleaza pe placa video dedicata nu integrata.

| Brizbriz a răspuns (pentru c0pil1n):

Nu ai inteles O IOTA din raspunsul meu
"jocurile" da
metin... NU
am vazut asta cu ochisorii mei mici si rosii, m-am chinuit vreo 2h sa bag metin-ul pe placa video "dedicata" si nu a mers
si de ce sunt sigur
nu, nu numai fps-ul care era de rahat, ci si task manager, care spune cat de incarcata e fiecare placa video, si pe aia "dedicata" nu aveam nimic de nimic

deci, data viitoare, nu mai confunda "jocurile" cu... BASINA de metin, care e (cum spuneam) vechi, antic si PRPAPDIT!

| c0pil1n explică (pentru Brizbriz):

Eu am inteles ce ai zis dar.
Toata lumea stie ca metin2 ruleaza pe placa video integrata nu dedicata.
Doar ca vreau sa aflu de ce alte persoane joaca in map1 cand sund + 300 playeri in 60 fps + iar eu nu ating nici macar 20.
Adica problema este clar la procesor. In alte mape sau cand nu sunt mobi multi jocul se misca excelent.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Si mai e ceva:

Ce cablu folosesti intre modem/router si calculator?

Unul mufat din fabrica, sau unul facut/mufat de cineva (un vanzator de la vreun service/magazin de calculatoare, un prieten, etc)?

Cele mufate din fabrica dau un semnal mult mai stabil.
Deasemenea, verifica sa fie minim CAT5e, preferabil CAT6...

Prin asta exista sansa sa mai scada PING-ul putin, sau macar creste stabilitatea semnalului in timp.

Eu folosesc cablul acesta de exemplu, e foarte bun:
https://www.ebay.de/itm/392258046812

| c0pil1n explică (pentru NLS):

Am primit de la rds, recomandat de ei. Cel mai bun au zis

| NLS a răspuns (pentru c0pil1n):

Ce voia Brizbriz sa spuna, e ca s-ar putea ca jocul sa foloseasca placa video integrata in locul celei dedicate,
INSA nu observa ca tu nu ai placa video integrata in acel procesor. laughing
(acel F din denumirea 9400F asta indica, ca nu are grafica integrata)

| colosseum1337 a răspuns:

Metin2 foloseste GPU, nu CPU happy