| Ciuccia a întrebat:

Cat curent consuma un laptop cu adaptor de 45w?

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Depinde de procesor si placa video, dar cu cel mai tare procesor si cea mai tare placa video in randari sau jocuri consuma maxim 160W! Cu cat e mai slab cu atat consuma mai putin!

| Jipa95 a răspuns:

Adaptorul in sine trage 45W, asta este deja logic, dar laptopul, avand in vedere ca deja ai spus ca adaptorul are o putere de incarcare maxima de 45W, nu are cum sa depaseasca aceasta valoare, plus ca, laptopul poate consuma mai multa baterie in fuctie de cat de multa putere de procesare ai nevoie.

| halogen001 a răspuns:

Laptopul meu are încărcător de 19V/4A, deci de 19x4 W=76W.
Încărcătorul consumă de la priza:
- 7W când nu e conectat la laptop,
- 12W dacă e pornit laptopul, are imagine, nu încarcă, iar procesorul nu face nimic,
- 25-45W dacă nu încarcă și procesorul lucrează,
- 50-65W dacă încarcă și procesorul lucrează.
La un încărcător de 76W consumul mediu e de 35W, deci în jur de jumătate din puterea încărcătorului și presupun că la un laptop cu adaptor de 45W consumul e în jur de 25W.
Se poate vedea mai exact consumul cu o priza cu contor sau cu un aparat de măsură.

La un consum de 30W, 10 ore pe zi avem 0, 3KWh pe zi, deci 9KWh pe lună. Energia = Puterea x timpul = 0, 03KW x 10h/zi x 30zile = 9KWh pe lună.

| Ciuccia explică:

Este un laptop HP 450 g7 i5