| LyaThoN a întrebat:

Care dintre aceste 2 placii video este mai buna pentru gaming?
radeon 7850 sau gtx 650 ti

Intentionez sa imi schimb placa video, si as vrea sa stiu din experienta voastra (daca ati avut aceste placii) care e mai practica si mai buna. Vreau parerile voastre!

La sfarsit am sa dau funda!

Răspuns Câştigător
| javiga a răspuns:

Salut,ambele placi sunt foarte bune pentru gaming, nu este mare diferenta dar daca vrei sa o ai pe cea mai buna iti recomand ati radeon hd 7850, dar nu uita ca nu este mare diferenta intre ele si gtx 650 ti este mai ieftina, eu hd 7850 o am pe pc si nu am avut probleme la niciun joc.
Uite specificatile placii video hd 7850:
-Viteza de baza(core speed):860Mhz
-arhitecturatongueitcairn Pro
-Memoria:2048 MB-2GB
-Viteza Memoriei(memory speed):1200Mhz
-bus de memorie:256 bit
-tipul de memorie:GDDR5
-Lățime de bandă, memorie:153.6GB/sec
-Dispune de o tehnologie noua cum ar fi 28nm
-TMUs:64
-rata texturii:55.04 GTexel/s
-ROPs:32
-rata de pixeli:27.52 GPixel/s
-unitati de procesare, shader:1024
-Direct X:11.1
-Pixel Shader:5.0
-Vertex Shader:5.0=>Shader model:5.0
-Open Gl:4.2
-Rezolutia maxima:2560x1600
-Puterea maxima:130 W(watts)
P.S, Daca vrei ca placa sa iti dea rezultate bune trebuie sa ai si 8gb ram si recomandat ar fi un processor de tip:Core i5-3450 Quad 3. 1GHz
Placa este dedicata, dispunde de conectiuni HDMI si DVI.
Uite si o lista de jocuri care le-am jucat la rezolutie si detalii maxime pe hd 7850:
-Crysis 3
-Far Cry 3
-Gta IV
-Sleeping Dogs
-Assassin's Creed Revelations
-Assassin's Creed II
-Assassin's Creed III
-Bioshock Infinite
-The Amazing Spider-man, cam atat am avut de zis, funda?

1 răspuns:
| urano a răspuns:

Sall eu iti recomand radeon hd7850 deoarece aceste placi video sunt cele mai bune in gaming! eu am uh hd7750 tongue