| dragonftw a întrebat:

Cum va suna acest pc pentru GAMING de ultima generatie

Procesor:Intel Dual Core 2.40 GHz(stiu ca e cam slab...dar asta e)
Placa video SAPPHIRE Radeon HD 7850 GDDR5 2GB/256bit
Ram:8 GB DDR3 1600MHz
Hard:500 GB(SATA cred, il am de cativa ani pe asta.)

Inainte aveam tot acelasi procesor si vreau sa schimb placa si rami

Placa veche:nVidia GeForce 210 1 GB
Si rami aveam 2GB
Procesorul e OK pentru gaming spun eu...mai mult face placa video(am fost la un service la un prieten de-al lui taicamiu si mi-a spus asta un specialist de acolo...el mi-a recomandat piesele)
Sursa o am de 500W

si cam atat

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Pai vezi? Ce era asa de greu sa zici de la inceput treaba asta? Socket 775 e mort si nu suporta DDR3, una la mina. A doua la mina, procesorul e foarte slab pentru un HD 7850. Un HD 7750, maxim 7770 ar merge ok si ar mai ramine si loc de imbunatatire a performantei cind treci la procesor nou (ca idee, am avut un X2 4000+ AMD, nu cu foarte mult mai slab ca al tau, si de curind am trecut la i3 2120, pastrind aceeasi placa video, un HD 4770 - diferenta in jocuri a fost COLOSALA).

13 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ce procesor ai acum, exact? Nu de alta, dar s-ar putea sa nu iti suporte placa de baza nici urma de DDR3... in rest, e ok, posibil 7850 sa fie chiar prea mult, pentru ca:
1. O sa o traga procesorul in urma SERIOS.
2. Daca nu joci la rezolutii foare mari (cel putin 1920X1080), un HD 7770 e perfect, si consuma si mult mai putin curent.

| dragonftw explică (pentru KodrutZ):

Acum am Dual Core-ul ala de 2.40 GHz

| KodrutZ a răspuns (pentru dragonftw):

CARE? Cum se cheama, pe ce socket e? E ca si cum ai spune "am BMW cu motor de 2 litri, vreau sa ii schimb cutia de viteze" si te-ai astepta sa iti vina mecanicul cu ce ai tu nevoie, pe ghicite...

| dragonftw explică (pentru KodrutZ):

Intel Core 2 Duo E4600 Socket 775 LGA

| dragonftw explică (pentru KodrutZ):

Pai m-am hotarat
imi iau cu tot cu placa de baza noua si imi pun un i3 sau un i5..nu stiu.mi-as lua i3 dar parca ma tare mai mult spre i5 nu stiu dc.

| KodrutZ a răspuns (pentru dragonftw):

La ce rezolutie joci? Daca nu te spargi in encodari video si alte nebunii unde chiar conteaza doua nuclee in plus, ia frumos un i3 3220 si sa vezi ce rece e si cit de putin poate sa consume, de performanta, numai de bine. Vezi aici - http://www.tomshardware.co.uk/......653-3.html - se pare ca in bugetul asta vine si AMD tare din urma...

| dragonftw explică (pentru KodrutZ):

Pai,daca imi iau o placa 7850 sau un GTX 6xx o sa joc la rezolutie maxima si detalii maxime...monitorul meu suporta 1440x900, deci...

| KodrutZ a răspuns (pentru dragonftw):

La 1440X900 joci la detalii maxime cam orice joc momentan pe piata si cu 7770, crede-ma. Si consumi si cu mult mai putin curent. Joc eu lejer tot la 1280X1024 cu HD 4770 care e placa din 2009...

| KodrutZ a răspuns (pentru dragonftw):

Pai vezi? Ce era asa de greu sa zici de la inceput treaba asta? Socket 775 e mort si nu suporta DDR3, una la mina. A doua la mina, procesorul e foarte slab pentru un HD 7850. Un HD 7750, maxim 7770 ar merge ok si ar mai ramine si loc de imbunatatire a performantei cind treci la procesor nou (ca idee, am avut un X2 4000+ AMD, nu cu foarte mult mai slab ca al tau, si de curind am trecut la i3 2120, pastrind aceeasi placa video, un HD 4770 - diferenta in jocuri a fost COLOSALA).

| Just4Joker a răspuns:

Schimba procesorul si hdd-ul.
Sursa e si ea cam mica, de fapt cam prea mica. Sunt riscuri mari cu ea, dar merge.

| Predator30 a răspuns:

E ok pc pentru gaming, dar cum spuneai si tu cam mic procesorul ti-ar trebui ceva de 3.00 ghz cel putin dar in rest e ok...O zi faina!

| IulianDornianu61 a răspuns:

Sall
Schimba procesorul cu un AMD A8 x4 quad core 3, 6 ghz.Il gasesti la 500 lei

| suffarstar a răspuns (pentru IulianDornianu61):

Cum sa schimbe procesorul daca e Intel? Amd are altfel de socket.