| AdrianMMM a întrebat:

Salure TPU!
As vrea sa imi schimb urmatoarele componente ale PC-ului :
Placa de baza
Placa video
Procesor
Ca placa video ma gandeam la AMD RADEON 7850, si vreau " sa profit " de ea la maxim, adica sa iau o placa de baza cu PCI Express 3.0.Iar pentru asta sunt obligat sa iau un procesor INTEL.Ma gandeam ca INTEL i5 3750k ar fi foarte bun.
VOI ce ziceti, sa fac cum am spus mai sus, sau sa iau o placa de baza PCI Express 2.0 si sa folosesc procesorul AMD FX 8350?
VREAU ACEASTA CONFIGURATIE PENTRU GAMING CARE SA MA TINA MUUULT, CAM PANA IN 2015-2016, IAR JOCURILE ACTUALE(NFS THE RUN, MOST WANTED 2, GTA IV, V, BATLLEFIELD 3, ETC.) SA LE JOC LA DETALII MAXIME SI SA NU AIBA LAG.

6 răspunsuri:
| DonyHD a răspuns:

A aparut Most Wanted 2? laughing

| AdrianMMM explică (pentru DonyHD):

Da. Tu nu stiai? E facut de cei de la Criterion Games.

| DonyHD a răspuns (pentru AdrianMMM):

Mersi ca mi-ai zis, most wanted a fost jocul meu preferat in copilarie si inca este jocul meu preferat din seria NFS, dar de ce numai este facut de EA Games? au cumparat drepturile de autor de la ei sau cum?

| AdrianMMM explică (pentru DonyHD):

Nu. EA Games si Criterion games au facut impreuna Most Wfanted 2, Hot Pursuit, iar EA Games cu Black Box au facut The Run si Undercover.

| AdrianMMM explică:

Exista placa de baza cu socket pentru procesoarele AMD AM3+ si sa aiba PCI Express 3.0?

| IulianP a răspuns (pentru AdrianMMM):

Placile de baza pentru AMD nu sunt dotate cu PCI-e 3.0.
Oricum acel HD 7850 va fi la fel de performant si intr-un slot PCI-e 2.0.
Te pot ajuta cu un sfat daca raspunzi la intrebarile astea:
Cand vrei sa faci achizitia?
Ce buget ai pentru upgrade?
Care sunt restul componentelor? HDD si sursa in special.
Vrei sa faci OC?
La ce rezolutie te joci?