| Girly97 a întrebat:

Care este secretul Shazamului?

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Compara in timp real inregistrarea cu o baza de date in care is milioane de melodii.

| PainTech a răspuns:

Https://youtu.be/kMNSAhsyiDg

Ai in linkul de mai sus in care explică exact cum funcționează.

Explicația pe scurt, fara detalii tehnice :
1. Shazam analizează melodia, extrage câteva "note muzicale" și generează un "cod" bazat pe acea secventa de sunete.

2. Codul e trimis la o bază de date care conține coduri pentru fiecare melodie. Dacă codul respectiv e găsit în baza de date înseamnă că a găsit melodia.

3. Se trimite înapoi numele melodiei și alte date.