| Orez a întrebat:

Ce componenta ar trebui sa schimb la calculator pentru a nu mai avea lag pe fortnite? Incerc sa fac o victorie roiala dar nu pot pentru ca am lag.

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce componente ai mai intai? Si ce buget? Instaleaza CPU-Z si pune printuri aici din toate taburile.

| Orez explică (pentru CM7YRE):

Pai nu stiu ce componente am pentru ca calculatorul il am din 2014. Am un prieten care are un calculator din 2013 si nu stiu ce componente sia schimbat dar are 200 freimuri. Eu am cam 600-700 lei in buget. Ce componenta ar trebui sa schimb?

| CM7YRE a răspuns (pentru Orez):

Tu spui asa: "am o masina. Si vreau sa-i bag combustibil. Nu stiu ce combustibil consuma, dar am 600-700 ron. Cata APA bag in ea?" In primul rand, trebuie sa vezi ce "combustibil" mananca masina ta. Am zis deja "Instaleaza CPU-Z si pune printuri aici din toate taburile." Tu poate ai o placa de baza foarte veche pe PCI 1.0 si eu iti dau aici o placa video de PCI 3.0, si-ti provoaca ideea de "bottleneck/bandwith limitation". Si multe altele: tu ai ddr3, sau un anumit tip de ram, si eu iti dau ddr4. La fel si cu Intel/Amd. Pe scurt, instaleaza CPU-Z. Cauta un site de upload imagini: imgur, imageshack orice alt site. Fa printuri la fiecare tab din CPU-Z Cpu, Caches, Mainboard. Memory....etc. Fiecare. Programul il descarci de aici http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Ca un "Ontopic": (poate sa ma contrazica oricine): Componenta care iti va da tie cele mai multe fps, "pe primul loc" este placa video. De-acolo vin fps-urile "extra in plus". Dar daca tu ai un PCI E diferit de 3.0, sau daca n-ai mufa de alimentare pentru placa video, de ce sa iei ceva ce nu poti "utiliza"? In 600-700 ron, iti iei o placa video 570 (modelul asta era 619 ron http://bit.ly/2HpiCXw acum cateva saptamani) -1050ti 4gb http://bit.ly/2NSo4Ua. Sh te duci in mult mai mult, in functie de oferta "gasita", 580-1060, cine stie. Conteaza ce si cum doresti, si ce componente ai.

| Orez explică (pentru CM7YRE):

Multumes

| CM7YRE a răspuns (pentru Orez):

Cu placere, nu stiu cat de mult te-ajuta, dar e cam cea mai buna varianta pe care "poti merge".

| QElenaBoghiu a răspuns:

Placa video și rami