| anonim_4396 a întrebat:

Ce e mai bun? skype sau messinger? din puctul vostru de vedere. argumentati.

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Trebuie sa recunosc ca pe cand eram acasa, de multe ori cand faceam vreo poza ziceam "Asta o pun pe hi5″ sau de fiecare data cand ma desparteam de prietenii mei ne spuneam "Hai ca vorbim pe mess!". Mai tarziu mi-am sters profill de hi5 pentru ca ma saturasem de el si de atatea massuri cu "te rog da-mi un comment! Returnez!".

Am ajuns in Danemarca si cand faceam cunostinta cu colegii mei, printre primele lucruri pe care le faceam era sa le cer numarul de telefon sau id-ul de YM. Am constatat cu uimire ca in afara de romanii de aici, NIMENI nu stia ce e ala Yahoo Messenger! Toata lumea foloseste Skype aici iar hi5 nici nu mai intra in discutie. Facebook conduce detasat la numarul de conturi si este cel mai folosita platforma web de acest gen din lume. A batut chiar Myspace sau Twitter.
Skype este un software gratuit, ce permite utilizatorilor să efectueze convorbiri telefonice cu video prin Internet, utilizând tehnici din familia Voice over IP (VoIP). Apelurile spre alți utilizatori Skype sunt gratuite, indiferent de orașele și țările de unde se vorbește, în vreme ce apelurile la telefoanele obișnuite analogice din rețeaua clasică (fixă) sunt de obicei contra cost. Calitatea acustică și video a convorbirii este de obicei foarte bună. Funcționalități adiționale gratuite: telefonie video, mesagerie instantă de tip chat, transfer de fișiere, conferințe telefonice și conferințe video.
Skype a fost dezvoltat de Ahti Heinla, Priit Kasesalu si Jaan Tallinn care au creat si Kazaa. Skype Group fondat de antreprenorii Niklas Zennstrom si Dane Janus Friis isi are sediul in Luxembourg cu birouri in Londra, Stockholm, Tallinn, Tartu, Praga si San Jose California. Numele initial al proiectului a fost "Sky peer-to-peer" care a fost abreviat la "Skyper" dar cum nu existau domenii web pentru acesta s-a ajuns la "Skype".

Utilizatorii sunt inregistrati cu un nume unic intitulat Skype Name si care permite comunicarea gratuita prin mesagerie sau videoconferinta, dar si creerea de conferinte cu numar mare de participanti (pana la 25). Serviciul SkypeIn permite utilizatorilor sa primeasca apeluri telefonice de la numere clasice, acest serviciu fiind valabil si in Romania.
Video conferinta intre doi utilizatori a fost introdusa pentru varianta pe Windows in ianuarie 2006 si pentru Linux aceasta era valabila cu varianta 2.0 lansata in martie 2008.

Pe langa acestea Skype mai este valabil si pe alte platforme, cum ar fi:

- Nokia n800, n900 care ruleaza sistemul Maemo;

- Sony mylo;

- PlayStation Portable;

- telefoanele care ruleaza Windows Mobile, Symbian sau iPhone OS.

Utilizatorii pot avea mai mult de un cont si nu este posibil ca aceasta sa se afle datorita confidentialitatii datelor.
Yahoo! Messenger este încărcat cu caracteristici, dar programul este foarte lent. Este destul de ușor de utilizat și este foarte inovatoar.Interfața grafică cu utilizator personalizată va provoca multe probleme și poate face de multe ori ca programul sa nu răspunda.

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Skype!

Skype este compact si este extrem de rapid. Este foarte ușor de utilizat. Caracteristicile sale nu încetinesc programul. Calitatea convorbirii este excelenta si este, de obicei, zero-probleme.

Yahoo! Messenger este încărcat cu caracteristici, dar programul este foarte lent. Este destul de ușor de utilizat și Interfața grafică este foarte inovatoare cu utilizatorul. Personalizarea ei (interfata) provoaca multe probleme și poate face de multe ori ca programul sa nu răspunda.

Skype permite utilizatorului să vorbeasca/scrie folosind motorul de chat simplist. Este extrem de usor de navigat prin intermediul lui si este extrem de rapid. Skype Chat iti permite să conversezi cu mai mult de o persoană în aceeași fereastra de chat.Creatorul grupului de discuții poate trimite în plus invitatii la anumiți membri pentru ai include în chat.

Motorul Yahoo! Messenger de chat este mult mai voluminos și mai lent. Cu toate acestea, motorul Chat Yahoo! conține mult mai multe caracteristici. IMVironments este extrem de distractiv. În plus, ma ai si "Audibles", emoticoane animate care vorbesc. Când esti pe chat, poți să te joci jocuri cu prietenul/a tău/ta și de asemenea poti distribui fotografii. Cu toate acestea, Yahoo! Messenger nu suportă chat de grup.

La Skype calitatea video si audio este mult mai buna! Skype consuma mai putine resurse.

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Ma intreb oare daca cumva conferinta de pe Ymess nu e chat in grup.

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

E doar scris! Nu e audio/video.

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

E scris si audio, asta stiu sigur ca l-am folosit, nu stiu daca e si optiune de video.

| Andrei7520152 a răspuns:

Din propria experienta, skype-ul are o calitate sonora net superioara fata de msgr (la convorbiri ma refer). messul e bun pentru im, e simplu si usor de folosit, si mananca mai putina memorie fata de skype. deci dupa mine, skype e pentru convorbiniri messul pentru im