| saneaambul a întrebat:

Ce functii trebuie sa aiba pc-ul meu pentru a detine o placa video ca de exemplu GTX 650?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spune-mi ce placa de baza ai (denumirea) si te ajut. Pentru a putea avea o placa video dedicata (ai si acum o placa video altfel n-ai vedea nimic in computer dar probabil ai una integrata) trebuie sa ai un slot PCI-E.
Uite cum faci. Iei de pe net CPU-Z si-l instalezi. De aici: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Scrie sus in dreapta 1.69.2 setup, english
Te uiti la mainboard si model si-mi spui ce scrie acolo, apoi la memorie, procesor si placa video.

| saneaambul explică (pentru Salontanul):

Am PCI express 2.0, placa de baza Asus m4n78 se, 4 gb RAM DDR2, procesor amd athloon || x2 250 si sursa de 450 W

| Salontanul a răspuns (pentru saneaambul):

Iti merge placa video dar nu la capacitate maxima. Va merge cu viteza de transfer mai mica. Ar trebui un slot PCI-e 3. o. Cu sursa stai rau. Ar trebui o sursa de macar 600 W doarece valarea inscrisa pe ea nu este adevarata. De obicei sursele dau cu cel putin 30 % mai putin de cat scrie pe ele.

| Osirius a răspuns (pentru saneaambul):

Singura problema e ca vei fi limitat de procesor, adica placa video nu va merge la capacitate maxima.
Iar daca tii la sistem iti trebuie si o sursa buna. Minim de 500w dar sa fie de calitate (gen corsair, sirtec sau superflower).

| saneaambul explică (pentru Osirius):

Dar ce procesor imi poti recomanda. Socket AM3

| Osirius a răspuns (pentru saneaambul):

Nu-ti mai recomand nimic pentru ca nu se mai fabrica asa ceva. Doar SH ce mai poti gasi vreun Phenom x4, dar nu va fi departe de ce ai tu acum si decat sa bagi bani intr-o vechitura (cum fac multi crezand ca ies mai ieftin) mai bine iti iei alt PC pe platforma noua.

| saneaambul explică (pentru Osirius):

Dar daca sa-mi procur un motherboard nou, cu ce socket sa aleg.

| Osirius a răspuns (pentru saneaambul):

Daca nu spui cat esti disponibil sa investesti eu poti sa-ti recomand si de 200 de lei dar si de 2000.
Daca vrei ceva ieftin alegi AM3+ (si un cpu din seria fx 6000) sau 1150 de la Intel, dar mai scump (cu un i5 din seria 4000)

| saneaambul explică (pentru Osirius):

Procesor pina la 230 lei, iar placa de baza tot cam asa.Total sa fie pina la 500 lei pe ambele. Multumesc

| Osirius a răspuns (pentru saneaambul):

Http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-6300-35ghz-box/
si
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/960gm-vgs3-fx-bulk/
Stiu ca iti depaseste putin bugetul, dar daca vrei piesele noi si sa faca o diferenta fata de ce ai acum, e cam cea mai buna alegere.

Daca te uiti pe forumuri la piese SH poti gasi procesoare Intel gen i5 750 la ~ 250 lei si placi de baza pentru el (platforma 1156) cu ~ 150-200 lei.

Dar retine faptul ca sursa aia nu e deloc buna.

| Osirius a răspuns:

Ce-s alea ma?
Detaliaza ca nu intelege nimeni ce vrei tu.