| GolopențaAdrian a întrebat:

Ce jocuri din 2018 imi merg si care nu imi merg pe laptop? Specificatiile sunt:
Lenovo V310-15ISK
Procesor:I5 7200U 2, 5 Ghz pana la 3, 1 Ghz(Dual Core)
Placa video dedicata:AMD Radeon 530 2 Gb DDR3
Placa video integrata:Intel HD Graphics Family 4 Gb
Ram:8 Gb DDR4
Rezolutie 1920X1080(Full HD)
Categorie:Business
Windows 10 Pro pe 64 bit

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti va merge aproape oricare joc "la moda", eventual la rezolutie /fps mai mic.

| GolopențaAdrian explică (pentru Bula):

Si care nu ar merge cred ca far cry 5

| GolopențaAdrian explică (pentru costinvlad):

Nu am nevoie ca nu mai schimb nimic cred

| costinvlad a răspuns (pentru costinvlad):

Iar mai tarziu pui in locul la Pentium un I5-7600K. Daca o sa vrei sa pun Ryzen 5/Ryzen 7 va trebui sa schimbi placa de baza. Poti sa pui in loc la Pentium daca ai buget Ryzen 3 si o placa de baza cu suport OverClock Pentru Ram si Turbo Boost. Gen B350M Gaming Pro sau Plus.

| costinvlad a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Ok. Sper ca te-am ajutat. In viitor poti sa iti faci o idee.

| costinvlad a răspuns (pentru costinvlad):

Https://www.emag.ro/......DNB3SNBBM/
Uite. Aceste e al meu care il am. E super bun, dar cu 64 bit, mai precis Windows 10(Sa nu bagi buildul cu problema la FIFA). Singura problema ar fi luminozitatea mai mica dar este bun pentru jocuri. Se incalzeste, dar poti scade Fortarea pentru performanta. Chiar e bun.

| GolopențaAdrian explică (pentru Bula):

Prin aproape la ce te referi?

| Superior a răspuns:

Jocurile precum CSGO, LOL, DOTA 2 in conditii decente.
O parte din jocurile mai noi... pe setari mici.

| ziftode a răspuns:

Incredibil, cum puteti sa raspundeti cu ce sa inlcuiasca componentele hardware cand omul a spus sus si tare "LAPTOP", si apoi confirma asta, lucru pe care unii chiar l-au agatat cand a spus "doua nuclee" si ii se recomanda "4 nuclee"... ce ar trebui sa faca? sa se duca la fabrica si sa refaca placa de baza unde sunt lipite FIZIC respectivele componente?

invatati sa cititi oameni buni!

sunt foarte multe jocuri in 2018, ce poti sa faci e sa citesti la fiecare joc "minimum system requirement" si "recomended system requirement" daca te incadrezi in minimum o sa iti mearga la o caliate mai slaba, daca te incadrezi in recomended o sa iti mearga bine sau foarte bine!

| costinvlad a răspuns (pentru ziftode):

In caz ca vroia sa isi cumpere. Eu peste maxim 2 ani imi iau desktop cu 8 nuclee de peste 3, 5GHz. 8 GB DDR4(Dar poate apare DDR5), Placa Video RX550/RX560 ca pun presiunea pe procesor fiindca pun racire puternica, iar integrata Intel UHD la I5- Coffee Lake.

| ziftode a răspuns (pentru costinvlad):

Daca vroia sa isi cumpere nu posta un sistem deja cumparat... NU CREZI? omul a intrebat ce poate sa faca cu noul lui Laptop, si nu a intrebat ce sistem ar trebui sa isi cumpere in loc de ala

si cu mine faci la fel, esti pe dinafara dar continui sa bati campii orice ar fi!

| GolopențaAdrian explică (pentru ziftode):

Da eu nu am intrebat ce a zis costinvlad el a vorbit in necunostinta de cauza

| GolopențaAdrian explică (pentru ziftode):

Laptopul are aproape sau chiar o luna de cand il am

| DoctorWh0 a răspuns (pentru ziftode):

Uau insfarsit unu care a avut curajul sa ii raspunda lui ala. Chiar ai dreptate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cred ca o sa iti mearga cam tot, dar pe low fiindca placa video e cam slaba si te trage in jos, in rest pc-ul e bun.

| GolopențaAdrian explică (pentru anonim_4396):

La celalat laptop procesorul ma tragea in jos acum placa video

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Cauta jocurile combatibile

| costinvlad a răspuns:

Iti trebuie FHD, Placa de 2/4 128 bit GDDR5 minim GTX1000 series(MX150) sau RX540 sau mai buna. Minim 8 GB DDR4, CPU 4 nuclee(recomandat 8 threaduri). Ar merge i5-Kaby Lake cu HQ/HK Sau AMD FX-9800P sau mai bun, sau Intel Coffee Lake. Cel mai bun ar fi un i3-HQ Kaby Lake cu GTX 1050 2/4 GB 128 bit GDDR5(MX150 este 1030). O optiune ar fi sa renunti la placa de retea prin cablu. Neaparat tb sa ai 802.11 ac. Iti trimit un link. Dar pentru Gaming cu adevarat iti recomand desktop PC cu video dedicat. Merge si Ryzen 3 cu vega si nu mai bagi dedicata, dedicata bagi mai tarziu.

| alexandruanghel a răspuns:

Iti merge cam orice joc, doar ca ar trebui sa folosesti o rezolutie mai mica, si umbrele etc sa fie date pe low - very low.

| Number27 a răspuns:

Far Cry 5 ti-ar merge cu setarile pe medium / low cu 40 -45 fps-uri cred...

| GolopențaAdrian explică (pentru Number27):

In nici un caz ca la unu cu un pc si componente foarte bune a mers de abia la high