| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre jocuri video? Sunt o pierdere de timp?

6 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Depinde cum privesti,pe o parte e o pierdere de timp,pe o parte iti poti dezvolta alte abilitati precum o gandire mai rapida,reflexe imbunatatite,in special in cazul jocurilor in care ai nevoie de multa atentie(fast-paced)
De asemenea,multi copii cunosc engleza din jocuri(eu am invatat multa engleza din jocuri si din nevoie de a rezolva probleme la pc,care,desigur,erau in engleza),este limba internationala,mie imi este foarte folositoare.
Daca esti stresat sau ai avut o zi grea, stii macar ca te asteapta pc-ul si ca te poti relaxa pe el, bagi un joc, o muzica, etc si asa uiti de tot ce nu iti convine.
Si asa mai departe...
Sunt multe exemple pro/contra pe care daca as sta sa le scriu as face romane intregi.

| PainTech a răspuns:

Depinde cum privesti lucrurile.
Daca te gandesti la gaming ca ceva relaxant, dupa o zi grea atunci nu e o pierdere de timp.

Daca te gandesti la gaming si te astepti la ceva productiv, automat va fi o pierdere de timp.

Jocurile video nu sunt "o pierdere de timp" mai mare decat privitul la TV, cititul cartilor de fictiune, pictatul ( la un nivel neprofesional ) sau navigatul orbeste pe internet.
Jocurile sunt doar o forma de entertainment si trebuie luate ca atare.

| Alexuţ02 a răspuns:

Păi unii chiar de asta se joacă, să piardă timpul, nu au altceva mai bun de făcut.

Jocurile video sunt o pierdere de timp când sunt jucate cu disperare, când o joci din plăcere şi "mai bagi un meci de plictiseală" nu cred că e o problemă.

| Crsiti92134 a răspuns:

Pentru mine a fost o pierdere de timp.

| Spanzurel a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere vorbesti si despre ce jocuri vorbesti daca te joci un joc cu prieteni iti poti pierde timpul cu ei impreuna dar daca te joci un joc single player poti avea tot degedaba pentru ca ti-ai pierdut timpul.Din punctul meu de vedere unele jocuri sunt o pierdere altele te pot tine captivat(a).Si doresc sa mai adaug ca un joc online cu prietenii poate fii foarte tari.

| Andrehixx a răspuns:

Îți recomand să joci dar sa te relaxezi. Dacă ai ajuns în punctul in care te enervezi, opreștete.