| Atrix a întrebat:

Ce placa video imi recomandati pentru gaming la pretul maxim de 300 ron?
Adica sa ruleze jocuri gen prototype 2 bine.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite iti dau cateva ponturi.Cand iti alegi placa video trebuie sa tii cont de urmatoarele aspecte :
1). Fregventa procesor - trebuie sa fie MARE! de la 850 MHz in sus.
2). Memorie BUS - In nici-un caz nu-ti lua o placa video care are mai putin de 128 Bit.
3). Tehnologie de fabricatie - Vezi sa fie cat mai mic numarul specificat (exemplu: 40nm este tehnologie mai veche).
4). Rezolutie maxima - orienteaza-te la o placa care suporta o rezolutie cat mai mare.

Sper ca ti-a fost de folos raspunsul meu.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Preturile la acele placi video imi par cam dubioase, sunt mult prea ieftine!
Nu recomand sa-ti iei de acolo o placa video.
@Robert nu mai vorbi prostii! In ziua de azi majoritatea jocurilor cer Shader Model 5.0 pentru rulare Full HD.
Si din contra, o placa video de 2 GB este foarte indicata pentru gaming in zilele noastre.Max Payne 3 ruleaza in Full HD ocupand 1800 MB VRAM.
Atrix, daca doresti poti sa-ti iei si Nvidia.Nu e musai sa-ti iei ATI.

| Moldoveanul a răspuns:

Doar 300 de lei? Nu gasesti placi video de gaming la 300 lei.

Ai vazut cat costa un GTX 560 Ti? Sau un HD 6950? Ei bine, alea sunt placi video de gaming. Trebuie sa scoti 1000+ lei ca sa iti clatesti ochii in jocuri precum Metro 2033 sau Shogun 2 Total War.

Prototype 2 cu setarile pe ultra ar cere, sa zicem, un GTX 460. Dar, cu fleacurile de 300 lei, o sa iti mearga bine doar cu detaliile la medium si o rezolutie mica.

Mai bine mai astepti (3 luni, 6 luni, 1 an), pana se ieftinesc placile video. In plus, daca astepti, ai putea sa mai castigi niste bani pe care sa ii adaugi la bugetul actual.

| Atrix explică:

Apreciez raspunsurile dar ceva putin mai concis ...adica mi-ar trebui ceva de genul sa zicem Nvidia 9600GT-9800 GT..nu cea mai noua de pe piata si sa mearga jocurile la ultra.Imi este de ajuns atata timp cat pot sa rulez jocurile noi la medium-high.

Eu acum am 8400 Gs si m-am chinuit sa joc jocurile noi(Ac 2, revelations, Prototype 2 etc.) cu 10-15 fps la low.
La Nvidia mai stiu cat de cat despre placi dar la ATI chiar nu ma stiu care is bune si care nu.

| Atrix explică:

Am gasit 2 placi video, va rog sa imi ziceti daca sunt bune:
http://www.emag.ro/......R557D3-1GI

http://www.emag.ro/......N430OC-1GL

| Zangetsu a răspuns (pentru Atrix):

Nu sunt pentru jocuri la ultra. pentru jocuri la ultra te orientezi catre second hand. poti gasi un gtx 280 sau radeon 4870 in bani aia. http://forum.computergames.ro/......-baza.html

| RobertBRC a răspuns:

Http://www.cel.ro/placi-video/2a_7 aici gasesti placi foarte bune la 300 de ron, iti sugerez sa nu iei una cu capacitate memori 2 gb ca asta credeti toti ca e cel mai important! eu iti sugerez 1 gb dar sa aiba frecventa procesor si frecventa memorie mare si sa aiba pixel shader 5 acum la orice joc iti merge cu 4 dar nu se stie pe viitor.Si iti sugerez sa te axezi pe ati radeon si sa nu joci mt2:) am multi prieteni la care a puscat placa video de la metin.