| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce ajuta frecventa cat mai mare a memoriei RAM.Ma refer la memorie DDR3 16GB 2400MHZ.E buna frecventa sau e prea mare?

1 răspuns:
| al3xander a răspuns:

Frecventa inseamna viteza de citire/scriere a datelor in RAM, cu cat e mai mare frecventa, cu atat scrierea/citirea e mai mare (exprimata in gigabiti pe secunda Gb/s). 2400 MHz este foarte mare si buna insa problema este ca daca mai ai alt RAM in paralel de 1600 MHz ar fi recomandat sa cumperi de aceeasi frecventa.