| BogdanSVPetc a întrebat:

Hei TPU,mai am o problema, as vrea sa stiu daca o placa video ddr3 sau ddr5 ruleaza pe o placa de baza ddr2.
De exemplu:https://www.youtube.com/watch?v=rEDl3DMWwnw
La asta toate sunt ddr 2 si hop ca apare placa video ddr3 care ma face curios.Si totusi am stabilit ca placa de baza e ddr2 ca are cheia pe mijloc de la ram.Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| AdrenalinTm a răspuns:

Eci sunt mai multe tipuri de memorii:
SDRAM (Synchronous DRAM)
DDR (Double Data Rate DRAM) si DDR2
RDRAM (Rambus)

Memoriile SDRAM si DDR au multe asemanari in functionare. Ambele functioneaza la rate specifice (clock rates) ce determina cat de frecvent pot accesa datele. SDRAM poate accesa memoria o data pe ciclu (clock cycle). DDR este o versiune tehnica imbunatatita a SDRAM ce permite accesarea memoriei de doua ori intr-un ciclu. Iata de ce memoria DDR este mult mai rapida decat memoria SDRAM standard. Desi memoria DDR este o versiune de SDRAM, cele doua nu sunt compatibile. Un sistem poate utiliza doar unul dintre cele doua tipuri de memorie.

RDRAM este un tip de memorie diferit, se bazeaza pe o tehnologie dezvoltata de Rambus Inc. Design-ul unic ii permite sa functioneze la viteze foarte mari. Memoria RDRAM este mult mai scumpa decat SDRAM sau DDR. In plus, memoriile RDRAM trebuie folosite in pereche intr-un sistem ca parte a architecturii. Aceste memorii sunt folosite la sistemele foarte performante si la statiile de lucru.

Viteza memoriei
Viteza memoriei va determina rata la care procesorul va procesa datele. Cu cat este mai mare ratingul memoriei, cu atat mai rapid va putea sistemul sa citeasca si sa scrie informatia din memorie. Toate memoriile au o rata specifica (clock rate) masurata in megahertzi (MHz) la care interfata memoriei comunica cu procesorul. Noile metode de clasificare ale memoriilor iau ca baza de referinta largimea de banda de date teoretica pe care o suporta memoria, ceea ce poate duce usor la confuzii.

SDRAM este clasificata direct fata de rata memoriei (clock rating). Astfel, SDRAM poate avea viteze cuprinse intre 66 MHz si 133 MHz. Uneori viteza este precedata de termenul PC. O memorie SDRAM PC133 are o viteza de 133 MHz.

Memoria DDR era prezentata in functie de viteza (clock rating), dar tot mai frecvent producatorii de memorie prezinta memoriile DDR in functie de largimea de banda. Cele mai raspandit tip de memorii DDR este cel cu viteza 400MHz. Desi se poate ajunge la confuzii, aceste memorii sunt prezentate in doua feluri. Prima metoda este cea similara cu prezentarea memoriilor SDRAM, unde viteza in megahertzi era precedata de prefixul DDR. Astfel, o memorie DDR cu o viteza de 400 MHz este prezentanta ca DDR400. Cea de-a doua metoda de clasificare a modulelor este in functie de largimea de banda in megabiti pe secunda. o memorie de 400 MHz poate functiona teoretic cu o viteza de 3.2 gigabiti pe secunda sau 3200 megabiti pe secunda. Astfel, o memorie DDR400 mai este prezentata ca o memorie PC3200. Iata mai jos un tabel cu ambele variante de clasificari:
Viteza DDR (MHz) PC Rating
DDR200 PC1600
DDR266 PC2100
DDR333 PC2700
DDR400 PC3200
Memoria Rambus este clasificata diferit. Memoria RDRAM functioneaza la o viteza dubla fata de FSB-ul procesorului. Astfel, un procesor si o placa de baza cu un FSB de 400 MHz vor folosi o memorie RDRAM de 800 MHz. Aceasta va fi notata PC800 RDRAM. Celalalt model RDRAM disponibil in prezent este PC1066 (pentru FSB 533 MHz). Dar cum putem compara aceasta memorie cu o memorie DDR? Largimea de banda teoretica a memoriei PC800 este 1.6GB/s iar la PC1066 este 4.2GB/s. Dupa cum puteti vedea, vitezele RDRAM difera in comparatie cu cele ale SDRAM si DDR.

In tabelul de mai jos puteti vedea largimile de banda teoretice ale celor trei tipuri de memorie:
Tip de memorie Largime de banda
PC133 SDRAM 1.0 GB/s
PC2700 DDR 2.7 GB/s
PC800 RDRAM 1.6 GB/s
PC1066 RDRAM 4.2 GB/s

Valorile largimilor de banda ale memoriilor din tabel sunt insa teoretice. In realitate, valorile reale sunt inferioare celor listate in tabel. Memoria RDRAM este insa cea mai performanta datorita modelelor de ultima generatie, dar majoritatea sistemelor folosesc memorie DDR datorita raportului mai convenabil pret/calitate.

Latenta
Pentru memoriile SDRAM si DDR mai exista un factor care influenteaza performanta, latenta. Aceasta este durata de timp (sau cicluri - clock cycles) necesara memoriei pentru a raspunde la o comanda. Majoritatea BIOS-urilor placilor de baza si majoritatea producatorilor de memorii au denumit aceasta caracteristica rata CAS sau CL. Pentru memoria SDRAM, latenta este in general de 2 sau 3 cicluri (clock cycles). La memoria DDR latenta este in general de 2.5 cicluri dar poate fi si de 2 cicluri.

6 răspunsuri:
| heldeN a răspuns:

DDR-ul placii video nu are legatura cu cel al ram-ului ca doar nu bagi placa video in slotul RAM
Daca placa ta de baza are slot PCI-express, poti pune orice placa video de pe piata PCI-express chiar daca e ddr2, ddr3 sau ddr5
Ai vazut tu placa de baza cu ram DDr5 undeva? Nu cred pentru ca nu exista (inca) si de asta ram-ul si placa video nu au legatura

| BogdanSVPetc explică (pentru heldeN):

Nu ma refeream la faptul ca ai putea sa bagi placa video in slotul ram.Ramul fiind ddr2 am specificat si placa de baza ce este.Pt.stiu ca ramul merge strict pe placa de baza cu acelasi ddr-eu.Fiind ca in video nu zice ce placa de baza are eu am dem.prin ram cai ddr2, atat.Nu voiam sa fac leg.intre placa video si placa ram.Si daca n-are PCI-express nu pot sa-i pun decat ddr2?
In legatura cu placa de baza ddr5, am dat cateva exemple si am depasit anul 2014, dar in fine stiu ca nu-s placi ddr5.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru BogdanSVPetc):

PE scurt daca zice ca placa e ddr 2 se refera la memoria RAM dar daca ai PCI-express

| heldeN a răspuns (pentru BogdanSVPetc):

Ce placa de baza ai? Downloadeaza programul CPU-z, il instalezi si dai la mainboard, acolo scrie modelul ..revii si ne spui si noua, sa vedem daca are slot PCI-express

| BogdanSVPetc explică (pentru heldeN):

Stau prost cu net-ul,acum nu sunt acasa, ca sa am pos. s spun modelul, dar descarc program, si gsesc eu o sursa de net ca sa revin, o zi buna.

| BogdanSVPetc explică (pentru heldeN):

Pe ea scrie P4M890-M7PCI-E,dar la cpu-z scrietongue4M890-8237,multumesc de ajutor.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru BogdanSVPetc):

Eci sunt mai multe tipuri de memorii:
SDRAM (Synchronous DRAM)
DDR (Double Data Rate DRAM) si DDR2
RDRAM (Rambus)

Memoriile SDRAM si DDR au multe asemanari in functionare. Ambele functioneaza la rate specifice (clock rates) ce determina cat de frecvent pot accesa datele. SDRAM poate accesa memoria o data pe ciclu (clock cycle). DDR este o versiune tehnica imbunatatita a SDRAM ce permite accesarea memoriei de doua ori intr-un ciclu. Iata de ce memoria DDR este mult mai rapida decat memoria SDRAM standard. Desi memoria DDR este o versiune de SDRAM, cele doua nu sunt compatibile. Un sistem poate utiliza doar unul dintre cele doua tipuri de memorie.

RDRAM este un tip de memorie diferit, se bazeaza pe o tehnologie dezvoltata de Rambus Inc. Design-ul unic ii permite sa functioneze la viteze foarte mari. Memoria RDRAM este mult mai scumpa decat SDRAM sau DDR. In plus, memoriile RDRAM trebuie folosite in pereche intr-un sistem ca parte a architecturii. Aceste memorii sunt folosite la sistemele foarte performante si la statiile de lucru.

Viteza memoriei
Viteza memoriei va determina rata la care procesorul va procesa datele. Cu cat este mai mare ratingul memoriei, cu atat mai rapid va putea sistemul sa citeasca si sa scrie informatia din memorie. Toate memoriile au o rata specifica (clock rate) masurata in megahertzi (MHz) la care interfata memoriei comunica cu procesorul. Noile metode de clasificare ale memoriilor iau ca baza de referinta largimea de banda de date teoretica pe care o suporta memoria, ceea ce poate duce usor la confuzii.

SDRAM este clasificata direct fata de rata memoriei (clock rating). Astfel, SDRAM poate avea viteze cuprinse intre 66 MHz si 133 MHz. Uneori viteza este precedata de termenul PC. O memorie SDRAM PC133 are o viteza de 133 MHz.

Memoria DDR era prezentata in functie de viteza (clock rating), dar tot mai frecvent producatorii de memorie prezinta memoriile DDR in functie de largimea de banda. Cele mai raspandit tip de memorii DDR este cel cu viteza 400MHz. Desi se poate ajunge la confuzii, aceste memorii sunt prezentate in doua feluri. Prima metoda este cea similara cu prezentarea memoriilor SDRAM, unde viteza in megahertzi era precedata de prefixul DDR. Astfel, o memorie DDR cu o viteza de 400 MHz este prezentanta ca DDR400. Cea de-a doua metoda de clasificare a modulelor este in functie de largimea de banda in megabiti pe secunda. o memorie de 400 MHz poate functiona teoretic cu o viteza de 3.2 gigabiti pe secunda sau 3200 megabiti pe secunda. Astfel, o memorie DDR400 mai este prezentata ca o memorie PC3200. Iata mai jos un tabel cu ambele variante de clasificari:
Viteza DDR (MHz) PC Rating
DDR200 PC1600
DDR266 PC2100
DDR333 PC2700
DDR400 PC3200
Memoria Rambus este clasificata diferit. Memoria RDRAM functioneaza la o viteza dubla fata de FSB-ul procesorului. Astfel, un procesor si o placa de baza cu un FSB de 400 MHz vor folosi o memorie RDRAM de 800 MHz. Aceasta va fi notata PC800 RDRAM. Celalalt model RDRAM disponibil in prezent este PC1066 (pentru FSB 533 MHz). Dar cum putem compara aceasta memorie cu o memorie DDR? Largimea de banda teoretica a memoriei PC800 este 1.6GB/s iar la PC1066 este 4.2GB/s. Dupa cum puteti vedea, vitezele RDRAM difera in comparatie cu cele ale SDRAM si DDR.

In tabelul de mai jos puteti vedea largimile de banda teoretice ale celor trei tipuri de memorie:
Tip de memorie Largime de banda
PC133 SDRAM 1.0 GB/s
PC2700 DDR 2.7 GB/s
PC800 RDRAM 1.6 GB/s
PC1066 RDRAM 4.2 GB/s

Valorile largimilor de banda ale memoriilor din tabel sunt insa teoretice. In realitate, valorile reale sunt inferioare celor listate in tabel. Memoria RDRAM este insa cea mai performanta datorita modelelor de ultima generatie, dar majoritatea sistemelor folosesc memorie DDR datorita raportului mai convenabil pret/calitate.

Latenta
Pentru memoriile SDRAM si DDR mai exista un factor care influenteaza performanta, latenta. Aceasta este durata de timp (sau cicluri - clock cycles) necesara memoriei pentru a raspunde la o comanda. Majoritatea BIOS-urilor placilor de baza si majoritatea producatorilor de memorii au denumit aceasta caracteristica rata CAS sau CL. Pentru memoria SDRAM, latenta este in general de 2 sau 3 cicluri (clock cycles). La memoria DDR latenta este in general de 2.5 cicluri dar poate fi si de 2 cicluri.