| Andreishmek a întrebat:

Cum instalez un router?
wireless? un lynk cu video cv

1 răspuns:
| SalatăGamingHD a răspuns:

Daca ai un router etichetat cu un logo Windows 7 si folosesti Windows 7 pe PC, instalarea este rapida:

1. Conecteaza router-ul wireless la modem printr-un cablu de retea.

2. Baga router-ul in priza. Asteapta cam un minut.

3. Fa click pe simbolul retelei din zona de notificare, care arata ca un PC cu un adaptor sau ca o serie de bare verticale.

4. Selecteaza reteaua wireless din lista de retele disponibile.

Unele routere wireless pun ceva mai multe probleme la instalare. Poti sa procedezi in doua feluri: fie folosesti software-ul de instalare, fie il instalezi manual, fara software.

In primul caz, te asiguri ca router-ul este complet deconectat de la modem, computer si priza; introduci in calculator discul care a venit impreuna cu router-ul sau descarci software-ul de instalare; urmezi instructiunile de instalare care iti apar pe ecran, in ordinea in care iti sunt cerute; este posibil sa ti se ceara sa conectezi temporar router-ul la computer printr-un cablu de retea; in acest punct vei crea un nume al retelei wireless si o parola.

Daca te incumeti sa il configurezi manual, conectezi router-ul la modem cu un cablu de retea; il conectezi apoi la priza si astepti cam un minut; conectezi router-ul la computer cu un cablu de retea; te loghezi in interfata de web a router-ului, deschizand un browser in care scrii adresa IP a router-ului, pe care o gasesti in documentele dispozitivului; introduci utilizatorul si parola specificate in documentatia router-ului si creezi un nume de retea si o parola; in fine, deconectezi calculatorul de la router si te reconectezi wireless.

Sănătate!