| denidemisa a întrebat:

Am un router wireless de la Tenda si nu stiu cum sa-l instalez. Poate cineva sa-mi spuna cum se procedeaza, va rog.

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

De la cine ai net?
Pasul 1 e sa citesti manualul.

| denidemisa explică (pentru sltlp):

Am net de la rds-rcs si am citit manualul dar nu am inteles mare lucru din el.

| sltlp a răspuns (pentru denidemisa):

Ok. In esenta trebuie sa faci asa ceva.
0. Deconecteaza internetul corespunzator de la pc(dai deconectare) si scoti cablul din pc. Citeste apoi de 2 ori ce e mai jos, apoi incepi.
1. in cutie cu router-ul ai avut router-ul, cd-ul, un cablu cu 2 capete rj45, cablul de almentare, si manualele.
2. Intre pc si router, conectezi cablul cu cele doua capete rj45. In router, pui cablul in portul lan1. Deci o sa ai lan1-pc.
3. Cablul de la rds il pui la router in portul WAN.
4. Pui router-ul in priza.
5. Astepti 3 minute ca router-ul sa se initializeze.
6. Apesi la windows Start- scrii in casuta de cautare (Fara ghilimele): "cmd". in cmd scrii "ipconfig"(fara ghilimele). In lista asta cauti "Default Gateway". O sa gasesti o adresa de forma 192.168.x.y. Adresa asta e posibil sa fie scrisa si in manualul de la router, sub router sau in alte locuri.
7. Deschizi browser-ul si intrii pe adresa 192.168.x.y. Daca iti cere un utilizator si o parola, o cauti prin manuale sau vezi daca e scrisa sub router. oricum, vezi tu.
8. Acum esti in pagina de configurare de la router. Cauta pe acolo la configurarea WAN. Poti sa folosesti setup wizzard. Ideea e ca la configurarea adaptorului WAN trebuie sa alegi PPPOE. Pui utilizatorul si parola din contract si continui.
9. Salvezi setarile. Poti configura si ssid-ul de la wifi, securitatea, parola la wifi si restul. In rpicipiu acum router-ul e setat.