| LeoIvan14 a întrebat:

Dau funda! am o problema cu pc ul, cred ca stiu si de la ce componenta e, e de la procesor cred, l-am cumparat de pe un site sh, vexio sau nu mai stiu care era, si problema e ca, imagine pc ului se blocheaza ABSOLUT random, si nu doar in jocuri, chiar si in bios, cand se aprinde pc-ul, nu mai poti face nimic dupa ce s-a blocat, doar sa il opresti din butonul de power, stie cineva ce pot face sa previn aceste freez-uri?

Răspuns Câştigător
| DamnedDark a răspuns:

Daca e de la procesor chiar nu prea ai ce sa faci.
Avand in vedere ca se blocheaza random nu are cum sa fie de la sursa, decat daca variaza tensiunea in afara limitei permise.
Singurul lucru pe care l-ai putea face e sa dai un CMOS reset (scoti calculatorul din priza, scoti bateria aia mica din placa de baza, scurtezi contactii de pe placa de baza unde era bateria, o pui inapoi si vezi daca mai face asa) dar e putin probabil sa fie o eroare din bios si nu o componenta stricata.