| anonim_4396 a întrebat:

De ce s-au scumpit rau placile video

7 răspunsuri:
| vidiinho a răspuns:

Din cauza "mineritului" dupa cryptocurrency..bitcoin, ethereum etc. Cerinta de placi video este mult mai mare decat se produc si de asta e "criza" in care suntem.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru vidiinho):

Merita mineritul? cum fac si minerec si eu am o placa video amd 280x 3gb

| vidiinho a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Nu stiu ce sa zic, nu prea merita....ca sa merite trebuie sa ai un sistem dedicat pentru asa ceva, format din macar 20 se placi video care sa ruleze 24/7 si sa muncesti pentru fermele altora....asa, nu stiu daca o sa-ti platesti curentul cu ce castigi

| Dragos636 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Daca vrei sa castigi din minerit a nevoie cam de minim 15 GTX 1070, mai ales ca este un consum mare de curent. Deci este riscant plus ca valoarea bitcoinului poate scadea peste noapte

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Dragos636):

15 placi? eu am decat 2x pci x16 deci maxim 2 placi, asta inseamna ca imi trebuiesc 8 placi de baza, 8 procesoare 8 surse etc. trebuie sa fiu milionar si poate imi recuperez investitia, nasol oricum am vandut 280x-ul acum imi voi lua un gtx 1050ti 4gb nou (placa veche fusese incalzita la service cu un uscator de par ca nu mai mergea aparea liniii pe ecran) si mi-au zis ca mai mult de 6 luni nu tine din start

| Dragos636 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Mda, e nevoie de bani pentru minerit. Si iti recomand sa cumperi gtx 1060 in loc de gtx 1050ti, e mult mai bun si nu e cu mult mai scump.

| EmanuelMihoc a răspuns:

Merita, eu am fabrica de minat cu profit 450% minez monero
Va sfatuiest sa investiti in ETN luna asta va avea cea mai mare crestere economica!