| anonim_4396 a întrebat:

De ce s-au scumpit placile video asa mult?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

A crescut si euro, eu nu am vazut sa creasca, la ce placa te referi?

| Frank51 a răspuns:

Nu s-au scumpit, s-au terminat modelele vechi si astea noi is scumpe. Am observat ca dupa ce a iesit seria 1000 de la nVIDIA, toate celelalte modele, mai ales de la amd r7 si r9 le-au scos, mai gasesti doar second. Pff si urasc 1050 si 1060, is chiar praf, trebuie sa dai o gramada de bani, si fac putin mai mult decat un 750ti, adica e super frustrant.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Frank51):

Nu stiu ce sa zic eu am amd r9 280x si voiam sa o vand sa fac upgrade, dar cand am vazut ce preturi au acum mi-a picat fata!

| NLS a răspuns:

Pentru ca... Mining!
cei care nu platesc curentul, sau au electricitate foarte ieftina (Bulgaria, etc) cauta 1080 Ti, 1080, Titan, Vega...
Ceilalti, cauta RX480, RX580, RX570, RX470... (in special.)

| Țoglă a răspuns:

Din cauza minării criptografice a monedelor și pentru că în România se vând mult mai scump ca în străinătate.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Țoglă):

Pai deh daca 20% din fiecare rahat ce il cumperi se duce la dragnea in buzunar+adaosuri comerciale+++++ normal ca la noi sunt mai scumpe decat in tari unde veniturile sunt de 10 ori mai mari

| IIIshaneIII a răspuns:

Am vazut ca gtx 1060 de la 1200 lei a ajuns la 2000 lei, iar gtx 1050ti de la 600 lei la 850 lei

| RAY a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Uita-te pe mai multe site urii, sunt si oferte bune pe eMAG, altex etc

| Alfred0703 a răspuns:

Pentru ca probabil va fi o reducere cat de curand. Asta e smecheria site-urilor romane. Profita de simpatia romanului fata de reduceri, dar in acelasi timp si de prostia lui(no offense).

| Hriban_Vasile_Nicolae_1974 a răspuns:

Pentru ca asa vor ei.