| SLexuS a întrebat:

De la un timp vreau sa imi lansez un joc pe steam, 3d, cu grafici bune si am tot ce imi trebuie, cunostinte, timp, singura intrebare este daca merita si daca se castiga ceva bani, deci?

Răspuns Câştigător
| Ionut659 a răspuns:

Hmm, trebuie să promovezi jocul prin diferite metode pentru a face bani, adică trebuie să aibă un trailer foarte bun, ceva gameplay, suport pentru dispozitive mai slabe și să fie bine optimizat, dacă vrei să faci tu un joc de la 0 cu grafică bună îți va trebui ceva mai mult de un an! Normal când faci un joc trebuie să ai o echipă, un om să ajusteze grafica, altul să facă caracterele, altul animațiile, altul meniul etc. Dacă vrei să faci tu totul singur nu cred că vei avea șanse mari să îl termini repede! Apropo, dacă jocul va fi mai scump de 5 euro nu a să vezi mai nimic! Pune-l foarte ieftin prima dată! Dacă se vinde mult scumpeștel, dacă scad vânzările scade prețul! Nu uita că nu trebuie să renunți! Apropo dacă vrei să faci un joc îți mai trebuie și un pc performanta sau mai multe în caz de ai o echipă! Acum tu alegi ce să faci!

| SLexuS explică (pentru Ionut659):

Pc performant am, si da, stiu ca o sa dureze mult, oricum merita si din cate stiu se castiga destul de bine.

2 răspunsuri:
| darius1709 a răspuns:

Eu zic ca nu merita. Daca nu faic marketing chiar nu merita, din cate stiu mai si costa sa publici jocul pe steam.