| babanelu a întrebat:

Eu vreau sa imi fac un upgrade la PC si vreau la placa video. m-am gandit laSapphire Radeon HD5750 1GB DDR5 128-bit HDMI, dar asta ma oblica sa imi cumpar si o sursa noua si m-am gandit la Sursa RAIDMAX 500W RMX-500W12. am placa de baza asrock 790 gx pro procesor amd phenom 3.2 dual core 4gb ram si 2 harduri unu de 500 si unu de 160. trebuie sa mentionez ca acum am o sursa de la dell deu 450W. vreau sa stiu daca fac niste alegeri corecte!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Da si niste linkuri. In principiu, alegerile sint de-andoaselea. Ia un HD 5670 cu 512MB, nu ai ce face cu 1GB de memorie video la o placa din clasa medie. 5670 nu are nevoie de alimentare suplimentara, ar trebui sa iti duca sistemul lejer. A, poti face un dram de bine si sa dai afara un hard din sistem - sa il pui intr-un rack extern eventual si sa il folosesti doar cind mai salvezi chestii pe el. Nu de alta, dar daca stai cu calculatorul deschis 24/24, se simt citeva beri la factura de curent lunara (iti zic asta din proprie experienta).

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Sint din Romania. Presupun ca si tu esti in tara, nu? Daca da, zi si un buget. Daca nu, la fel.winking

| babanelu explică (pentru KodrutZ):

Pai normal ca si eu sunt din Romania da ma gandeam ca poate esti din brasov! da bugetu e de cam 600

| KodrutZ a răspuns (pentru babanelu):

Nu, nu sint din Brasov, din pacate. Superb oras. Daca nu-ti place vreodata ceva la el, viziteaza Iasul sa vezi cit de rau poate ajunge o metropola din care a ramas doar faima de alta data. On-topic, cred ca un 6770 ar fi OK - nu de alta, dar eu am un 4770 de prin 2009 si inca face fata cu brio cam la tot ce misca. Sugestie - http://www.pcgarage.ro/placi-video/sapphire/radeon-hd6770-1gb-ddr5-128-bit/

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Oarecum in bugetul tau si cu siguranta mai performanta ar fi http://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/

| babanelu explică (pentru KodrutZ):

Da sti. ca eu am gasit 6770 cu vapor-x ala pe le pa 533 si imi trebuie si o sursa. ca am una delux de 450 w si nu face fata!

| KodrutZ a răspuns (pentru babanelu):

Stai linistit, ca ar trebui sa faca fata, atita vreme cit nu ai 4 module de ram, 6 HDD-uri, 4 unitati optice si 10 ventilatoare. Eu am 4770-ul pe un Sirtec 400W si nu am nici o problema, asta cu memoriile avind voltaj marit, procesorul overclockat cu vreo 20% si placa video la fel, overclockata cu vreo 10% GPU si vreo 20% memoria.

| babanelu explică (pentru KodrutZ):

Da. am 2 hhd (160 gb-si unu de 500) procesor amd phenom 555 dual core 3.2 ghz 3 placute ram 1 de 2gb si 2 de 1gb(dual chanel) am un ventilator in + fata de cooleru procesor si ala de la placa video si cam atat! AAA si dvd romlaughing.(oricum merci ca iti faci timp pentru mine )

| Softit a răspuns:

LOL. Comparăm, aici o sursă bună, Sirtec. cu o praşte Delux. Când cauţi o sursă: Să fie certificată 80+, saă aibe multe protecţii. şi evită:

Delux
Raidmax
KME
Floston
Tecnoware
Spire
Alte chinezării ieftine.

Sursa aceea, Delux, nu ştiu dacă scoate 200W. straight face

| KodrutZ a răspuns (pentru Softit):

Hai ca o fi Delux prastie, dar macar vreo 300 tot scoate una de 450. Problema poate aparea de la amperaje si protectiile ineficiente/inexistente. Unde naiba ai vazut tu surse Flostron, ca eu n-am vazut asa ceva. Poate Fortron, si daca alea is chinezarii ieftine, eu imi maninc sursa mea!
P.S. Tecnoware nu sint chinezarii ieftine, sint ieftinarii italiene...; P Mi-a murit bateria de la UPS dupa cam un an jumate' in care a mers pe baterie maxim 3 ore...

| Softit a răspuns:

Măi: sursa aia Delux nu scoate nici 300W. nici 250 - 200 nu scoate. ascultă-mă pe mine. Am un sistem care consumă cam 300W în full load. şi vreau să îmi schimb sursa că am pus acolo un Raidmax de 500W. Delux e bună pentru calculatoare care nu consumă nici 100 - 150W în full load (alea cu procesoare Intel. care consumă ceva mai puţin şi grafică integrată sau slăbuiţă. care să nu necesite alimentare separată, cum am eu, Gainward GT430. ştiu. e slabă. dar pentru Crysis 2, Counter Strike şi un film HD (chiar şi Full HD, dar monitorul meu e HD)). Am vrut să cumpăr o sursă tecnoware, când am văzut că are certificare, atâtea protecţii. şi 5 ani garanţie. dar când am citit comentariile de pe PCgarage, am lăsat-o baltă:

"Nu am apucat sa o folosesc decat o ora si a iesit fum din ea."

"*Sistemul a inceput sa inghete, astazi de 2 ori.
*In PSU Test in OCCT dupa 2-3minute raman fara display apoi unitatea se stinge, si nu mai porneste decat dupa ce intrerup alimentarea.
*Un molex are firele incurcate (firul rosu si cel negru inversate), cand conectez un aparat, fie placa video, fie hdd fie ventilator la el, sursa intra in protectie
*Zgomotul infernal de tractor
*Coil Noise- nu apare mereu la intensitate ridicata dar exista! Apare cand ti-e lumea mai draga, in rest el nu este sesizabil decat cu sunetul oprit si urechea apropiata de unitate.
*24.11.2011 Sursa a picat de tot, era sa plece si cu alte componente. "(ea fiind achiziţionată pe la începutul lunii noiembrie)

"Suruburile in spate nu se potrivesc, de abia am prins-o in 3 suruburi din care unul stramb. Zgomot mare, cu mult peste coolerul de la procesor, se aude in toata camera. Am avut o sursa Chieftec de 350W inainte, nu se auzea nimic."

Şi că tot mă întrebai unde am văzut surse Floston... nu Fortron. că acelea-s foarte bune: http://www.pcgarage.ro/surse/floston/

@babanelu: să înţeleg că ai deci un AMD phenom II X2 555 Black Edition. ei bine. ai încercat să-l deblochezi într-un X3 sau X4?

Cu placa video recomandată de KodrutZ (HD 6770), este recomandată o sursă care oferă minim 300W, când sistemul tău se află în Full Load.

DECI! Eu recomand: http://www.pcgarage.ro/surse/enermax/naxn-enp450agt-450w/ + (pentru că e mai iefin cu 70 de lei pe Debo. dar livrează între 5 şi 10 zile): http://www.debo.ro/sapphire-hd6770-1024mb-pci-e-dvi-hdmi-dp.html