| HoldTheDoo0r a întrebat:

Hallos,vreau sa-mi fac un pc de gaming si sunt indecis in legatura cu placa video si procesor
Placa video:
Amd radeon rX 480 de 8 GB sau GeForce 1060 de 6 Gb
Iar la procesor intre:
Intel i7 7700,3. 6Ghz/4.2 Ghz, Intel Kaby Lake, Core i5 7600K 3. 8GHz sau un Procesor AMD Ryzen 5 1600X, 3. 6GHz/4GHz care credeti ca sunt mai bune? funda for the best answer, thanks guys

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Nu mai găsești pe stoc RX 480 și prețul la GTX 1060 a crescut atât de mult încât nu se merită. Tot ce se merită acum este GTX 1050 TI.

În legătură cu procesorul depinde ce vrei să faci. Dacă vrei să faci și treburi mai serioase, e bine să mergi cu Ryzen 5 cu 6 nuclee și 12 threads. Dacă vrei doar să te joci, și un G4560 este suficient de bun.

| HoldTheDoo0r explică (pentru SilviaDulcik):

Sa ma joc,am de gand sa ma apuc sa "ma joc" prin after effects, si alte programe, probabil si un viitor stream or something like that, so, zici ca ryzen 5 e solutia? Si ce placa crezi ca mi ar fi ok, pentru treburile enumerate mai sus?

| SilviaDulcik a răspuns (pentru HoldTheDoo0r):

Placă video? Dacă te bagi adânc în programe de editare video, 3D și altele, poate un GTX 1070 ți-ar prinde bine. Dacă nu, poți să lași procesorul să facă toată treaba.

| HoldTheDoo0r explică (pentru SilviaDulcik):

Multam fain

4 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

Daca vrwi stric gaming si nu altceva mergi pe i7 7700 cu gtx 1060 6gb