| Jem65 a întrebat:

Hei TPU
Am o problema la PC-ul meu.
Deci l-am primit de la un prieten de vreo 23 de ani si mi-a spus ca nu l-a mai aprins din clasa a 4 a.
Cand il aprind primesc curent la mouse si tastatura dar la monitor nu mi se reda imganea. Mentionez ca am placa video in el, si am incercat si cu alta. Dar tot asa.
Ce am observat interesant la el este ca beculetul de la hard-disk se aprinde cateva secunde si apoi se stinge.
Are doua hard-disk-uri si am incercat sa lecinectez la placa de baza pe rand. La primul hard-disk nu mi se aprinde beculetul de care v-am zis iar la al doilea mi se aprinde cateva secunde si apoi se inchide. Si am mai incercat si cu alt hard -disk dar beculetul nu se aprinde, desi aud ca el porneste.
Va rog, dati-mi un sfat ceva.
Si scuzati categoria dar nu stiam ce categorie sa aleg.

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Beepuri face? sau are speaker? pornesc ventilatoarele de la procesor si placa video? ceva leduri s-aprind pe placa de baza, oricat de nesemnificative ar parea, conteaza (in dreptul fiecarui led ai si numele componentei -hdd, cpu, ram, gpu?
Posibile probleme :
-sursa s-a dus, nu mai poate sustine voltajele
-hardurile sunt duse
-sursa n-are nimic si hardurile sunt pa.
-porturile SATA sau mai degraba ATA nu mai sunt functionabile si e problema din placa de baza.
Du-te cu sursa si cu hardul, daca chiar vrei sa folosesti un pc vechi de 12 de ani, la un service sa-ti masoare amperajele si hardurile sa vezi daca macar pornesc cum trebuie.
Categoria "tehnologie "

| Jem65 explică (pentru DavidoffUser):

Bipuri nu face.Nu m-am uitat sa vad daca se aprind becurile de la placa de baza.
Ventilatoarele da pornesc si ele si cum am zis.Primesc curent doar in portul pentru mouse vechi care nu e USB nu stiu cum se zice.
Acum nu prea stiu ce sa mai verific.
Dar iti multumesc de raspuns.

| DavidoffUser a răspuns (pentru Jem65):

Deja ne-am marit spectrul de probleme, s-ar putea sa ai probleme cu placa de baza daca nu scoate niciun sunet, verifica daca ai speaker, colt dreapta jos(de obice) pe placa de baza, e ceva cu fir si e rotund si mare, cam 1 cm in diametru.

| Jem65 explică (pentru DavidoffUser):

M-am uitat. Si am vazut ceva. Cand scot ram-ul nu bipăie.

| DavidoffUser a răspuns (pentru Jem65):

Asa, bravo!
Am depistat problema, incearca cu alti rami daca poti sa vezi daca face tot asa sau cumpara alta placuta.
Niste specificatii, daca poti face rost de ele, m-ar ajuta sa te indrum mai bine.

| Jem65 explică (pentru DavidoffUser):

Pai nu prea stiu multe pentru ca nu l-am deschis.
Stiu ca pe el scrie "Intel inside" si cam atat.
Spune-mi ce vrei sa mai afli iar eu iti trimit poza cu componentele.