| AnonBdu99 a întrebat:

Hey TPU... vreau sa-mi iau un PC raportat la performanta/pret si cred ca acesta e bun:
Procesor: AMD FX-4130 X4 Quad Core 3. 8GHz
Video: Ge Force GT640 1GB GDDR5 exact 64bit.
Memorie: 4GB DDR3
Placa de baza: Asrock 960GM-VGS3 FX
Hard: 500GB 7200rpm SATA3
Am vazut pe youtube ca ruleaza BF3, 4 Crysis 3, dar cu i7 este vreo diferenta...ma refer una mare? Vi se pare bun la 1.500 Lei?

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Configuratie facuta cu picioarele. Degeaba iti iei AMD FX quad core daca e alaturat unor memorii de rahat, la fel ca si placa de baza si sursa. Unde mai pui ca placa aia video e flasneta...
Problema nu e performanta/pret, ci pret/calitate.

| KodrutZ a răspuns (pentru AnonBdu99):

Asa, si? Ala are un X6, nu stii ce placa de baza si ce memorii are. Mai citeste de 20 de ori ce am zis eu mai devreme.
P.S. Am jucat BF 3 pe Very High la 1280X1024 cu i3 2120/8GB ram/HD 4770 fara probleme. 4770-ul e placa video din 2009...