| AnonBdu99 a întrebat:

as avea o intrebare in privinta gamingului...
La un build gaming ce conteaza sau in cata masura yin yang procesorul, placa video, ramii.
Este vreo diferenta intre DDR5, DDR3(video) 1GB sau 2GB(video).Si daca vi se pare bun un build de gaming de genul
Procesor:FX-4130 X4 Quad Core 3.8 GHz
Placa video: Nvidia geforce GT640 1GB DDR3 128BIT
HDD: 500GB 720RPM SATA3
Rami: 4096MB(4GB) DDR3 1600Hz
Placa de baza:Asrock 960GM-VGS3 FX

Răspuns Câştigător
| buzucan a răspuns:

O varianta decenta ar fi pe Intel, cred ca ar fi mai bine sa te documentezi: http://configpc.info/cum-aleg-componente-de-calculator-compatibile.html

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ai mai avut o intrebare de genul. E fix cu picioarele facut sistemul asta. La placa video conteaza in principiu latimea de banda (bitiiXfrecventa), dimensiunea memoriei conteaza la configuratii multimonitor sau la un monitor mai mare de fullHD. Daca vrei gaming de buget, iei un G3220, o placa video pe la maxim 400 RON cu DDR5, SSD de 120 GB, 8 GB ram si un monitor cit mai mic, maxim 1440X900 rezolutie.

| AnonBdu99 explică (pentru KodrutZ):

Am un LED care e Tv si pot sa-l conectez si ca u monitor...are rez max 1900x1440 nu e bun pentru placa asta video?

| Rocsy10 a răspuns (pentru AnonBdu99):

B]a da, merge, eu as recomanda un ecran cat mai mare pentru gaming xD

| Rocsy10 a răspuns (pentru Rocsy10):

Ba*

| KodrutZ a răspuns (pentru AnonBdu99):

El e bun, placa video nu e buna. Cu cit mai mare rezolutia, cu atit mai mare puterea de procesare necesara pentru a juca in conditii bune. Rezolutie mai mica = framerate mai mare, detalii mai mari, fara mari nevoi de placa video/procesor.
@Rocsy10: Stai jos, ai patru. De ce ai recomanda un ecran mai mare pentru gaming? Mare, tare si semet, nu?

| AnonBdu99 explică (pentru KodrutZ):

Mersi, dar daca LED-ul este de 1900x1440 si eu joc pe 1360x778 nu proceseaza ca pe un ecran cu rezolutia respectiva?

| KodrutZ a răspuns (pentru AnonBdu99):

Da, dar daca pe un LCD/LED cu o anume rezolutie nativa afisezi rezolutii mai mici, se vede ca *&^%$