| OnlyDga a întrebat:

Https://m.emag.ro/cart/products?ref=mbl_cart Am facut configuratia asta. E pentru un pc-gaming de buget. E ok configuratia? Compatibila? Echilibrata cadecat? Nu vreau sa cumpar piesele degeaba si sa ma trezesc ca nu se potrivesc.

Răspuns Câştigător
| Ironwin a răspuns:

E bine ce ai ales, componentele sunt compatibile si vor da un randament bun comparativ cu pretul. Am o singura sugestie, inlocuieste sursa ta cu asta : http://m.emag.ro/......DHP01YBBM/ are certificare 80+, asta inseamna ca puterea este garantata si este un pic mai din vremurile actuale la aspect si protectii.

| OnlyDga explică (pentru Ironwin):

Pai sursa ta e de 450 w, nu inseamna ca e mai slaba? Si inca ceva. Placa mea de baza are suport dual channel iar memoria mea ram e single channel. Esti sigur ca e totul compatibil, nu?

| Ironwin a răspuns (pentru OnlyDga):

Da, 450w certificati, adica sunt acolo, la cea de 500 nu ai certificare adica pot fi virtuali (poti sa ai surpriza sa nu scoata nici 400w reali). Diferenta de pret este mica si merita sa o cumperi, arata mai bine decat in poza (am avut una de la acelasi producator) si are si cabluri slevuite (mansetate). Dual channel functioneaza doar cu doua placi ram identice (daca se poate din acelasi lot de fabricatie) si ofera un mic plus de viteza fata de doua placi neidentice, daca nu ai doua placi ram identice nu este o problema mare (pur si simplu nu beneficiezi de avantajul dual channel, dar ele vor functiona foarte bine), decat sa pui acum doua de 4GB mai bine pui mai tarziu daca/cand o sa fie nevoie inca 8GB si 16GB o sa fie mult mai rapide decat 8GB in dual channel.