| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a "murit" pc-ul,si nu pot sa-i dau de cap.
porneste normal de la buton dar nu da semnal in monitor, ledurile stau aprinse fara sa mai clipeasca, si nu da nici un semnal sonor de avertizare.am incercat cu alta sursa,cu alta placa video inclusiv cea onboard,cu alti rami,am schimbat pe rand toate componentele si degeaba.
cand deconectez cablul de la monitor de la placa video apare no signal,cand il conectez la loc, ledul de la monitor nu mai sta verde ci se face galben, si scrisul cu no signal dispare
banuiesc placa de baza ca fiind defecte, dar nu este exclus sa aiba alta problema
are cineva vreo idee?

6 răspunsuri:
| MrCaNaByS a răspuns:

Salut prietene, si eu chiar astazi am avut o astfel de problema. Am schimbat memoriile ram dintr-o parte in alta, de la sloturile albastre la cele negre. Incearca poate iti va merge.

| pr0ph3t a răspuns (pentru MrCaNaByS):

Am incercat si cu alti rami, aceiasi problema happy

| pr0ph3t a răspuns:

Placa de baza, dar e posibil si procesorul

| DeejaYang a răspuns:

Exista mai multi "suspecti"

De obicei, la astfel de probleme, placa de baza emite niste sunete, dar la tine, daca spui ca nu scoate niciun fel de sunet, inseamna ca nu ai speaker cuplat.

Principalii suspecti sunt : Memoriile Ram [ Pot fi arse, sau alt motiv pentru care nu functioneaza ]; Sursa [ Poate intra in modul de protectie, sau e prea obosita sa mai trimita curent ]; Placa video e EXCLUSA, nu are nicio treaba aici; Placa de baza poate fi principala suspecta.

| pr0ph3t a răspuns (pentru DeejaYang):

Am schimbat si speaker-ul de la alt pc si tot mut este,am schimbat si alti rami,si alta sursa,am pus ramii pe rand in fiecare slot,am incercat in placa video onboard apoi in alta placa video, nu vrea nici mort happy inainte sa se opreasca de tot mai facea figuri, in sensul ca uneori la pornire nu o lua din prima, trebuia sa-i dau vreo doua restart-uri si isi revenea, acum nu mai vrea nici asa...

| DeejaYang a răspuns (pentru pr0ph3t):

Alta cauza nu stiu.