| Georgian_Eduard_1998 a întrebat:

Am un calculator foarte vechi ( 13 ani ) si nu mai merge.Dar unitatea porneste, si monitorul la fel, dar se vede negru. Daca deconectez cablul care face legatura intre monitor si unitate scrie "No Signal", stie cineva ce ar trebui sa fac? Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Placa video. Dacă calculatorul are placă video integrată problema se rezolvă prin înlăturarea plăcii video dedicate și se va folosi cea integrată. Dacă nu e nevoie de o alta.Plăci video de-astea vei găsi și second(că nu prea are sens una nouă) pe olx, de exemplu.Succes

| K0sti a răspuns:

Sa-l duci la service!

| CPAElites a răspuns:

Daca PC-ul ala are 13 ani asta inseamna ca are procesor Pentium 4/Celeron :)
Probabil a crapat placa de baza/sursa cat dai sa-l repari iti cumperi unul second hand( presupun ca nu iti permiti unul nou ) de ~5 ori mai performant!

http://www.pchouse.ro/......-hand.html

| octav005 a răspuns:

Poti sa te uiti la cablu vga de la monitor si de la unitate. este posibil sa aiba vreun pin rupt.
am patit si eu asta la cineva.
s-au o alta varianta. desfa unitatea. daca ai 4 sloturi de ram. si tu ai montate decat doua. trebuie sa le pui in sloturile de aceeasi culoare. s-au mam RAM sa nu fie acceasi frecventa si sa dea semnal.
incearaca si cu placa video om-board s-au imprumuta de la cineva o placa video buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Procesorul cu placa video integrata nu mai e bun.