| a9r4 a întrebat:

am fost astazi la oftalmolog sa imi fac un control la ochi, mi-a stabilit dioptriile si am cumparat de acolo si o pereche de lentile de contact.

Problema mea apare cand incerc sa aplic lentilele pe ochi, am respectat tot ce scrie si in manualul lentilelor, cat si pe prospectele solutiei si a cutiei de lentile, dar avand ochii sensibili tind tot timpul sa clipesc cand se apropie lentila de ochi si nu reusesc sa o aplic.

Aveti vreo sugestie? S-a mai intalnit cineva cu situatia asta? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Vezi dacă te ajută astae.
Eu zic să iei lentile care sunt scumpe.
http://blog.medlens.ro/2015/05/11/lentile-de-contact-pentru-ochi-sensibili/

9 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Ai mai purtat înainte lentile de contact?
Este prima oară când le folosești?
Nu toate persoanele pot pune lentile de contact. Asta să știi ca sfat de la mine.
Încercă sa deschizi ochiul larg să ții cu ambele degete de la mâna stângă și să nu te gândești că vei clipi. De asemenea ai grijă să nu rănești corneea.
Nu te gândii la impactulc are îl va avea aplicarea ei pe cornee. Asta te face să clipești.

| a9r4 explică (pentru Anonimuserr):

E prima data, insa am discutat despre faptul ca nu toate persoanele ar putea sa poarte lentile si cu doctorita si mi-a spus ca orice persoana poate sa poarte si ca daca au avut neplaceri au fost din diverse motive cum ar fi ca nu sunt potrivite tipurile alea de lentile pentru ochii lor si trebuie sa le schimbe cu altele...

Ideea e ca nu pot sa imi dau seama cum imi e cu ele pe ochi pentru ca nu apuc sa le aplic happy

Am tinut de pleoape exact cum scrie in ghid dar tot am tendinta sa inchid ochiul...

| Anonimuserr a răspuns (pentru a9r4):

Vezi eu ce ți-am zis. Dar poți face un efort să te întărești și psihic și să pui în practică sfatul meu de mai sus. Nu ai cum asta. Ce s-ar întâmpla dacă toți ar te s ta pe propii ochi lentilele de contact, ar contacta lumea microbi și boli.
Tu ai astigmatism?

| a9r4 explică (pentru Anonimuserr):

E doar miopie, -1, 75

Insa nu e vorba de testat, scrie si in manual ca nu ai voie sa le dai altcuiva, iar lentilele au fost prescrise chiar de catre doctorita deci ar trebui sa fie potrivite.

| Anonimuserr a răspuns (pentru a9r4):

Vezi dacă te ajută astae.
Eu zic să iei lentile care sunt scumpe.
http://blog.medlens.ro/2015/05/11/lentile-de-contact-pentru-ochi-sensibili/

| medeeaa4 a răspuns:

Incearca sa ai tot timpul mainile curate,si cand le pui,ai grija,nu te gandi la ea si incearca sa nu clipesti,cand le pui, le pui repede.dar eu te sfatuiescc sa porti achelari, sunt mai buni, lentilele trebuie scoase in fiecare seara, si asta inseamna alta bataie de cap.multumesc

| a9r4 explică (pentru medeeaa4):

Multumesc pentru sfat. Am avut si am ochelari, insa nu-i prea port si de aceea am apelat la lentilele de contact.

| Anonimuserr a răspuns (pentru a9r4):

Poți apela la operație Lasik Lasek dacă ai peste 20 de ani. Scapi de miopie în 15 minute dar te costă 50 de milioane lei vechi adică 5000 RON.

| a9r4 explică (pentru Anonimuserr):

Am luat in calcul si varianta asta, insa nu cred ca la -1, 75 e cel mai potrivit lucru. Stiu persoane care au facut operatia respectiva, insa aveau de la -6 in sus... dioptrii la care merita din toate punctele de vedere. Momentan raman pe lentile sa vad...

| Anonimuserr a răspuns (pentru a9r4):

Bine normal e opțiunea ta. Cine vrea cu ardoare să scape de dioptrii și are 5000 RON, își poate lua inima în dinți pentru o operație. Plus că există exerciții oculare în care scapi de toate aceste vicii de refracție în 1 an 2 fără a mai recurge la operații laser.