| SkandallKamataru a întrebat:

Am niste ochelari, iar lentilele sunt din plastic, cu antireflex si sau cam murdarit.
Am incerca sa le sterg cu laveta aia din microfibra, am lasat apa de la robinet sa curga peste ei dar tot nu vad clar cu ei.
Daca pun sapun lichid pe lentile apoi clatesc are ceva?
Nu vreau ca sapunul sa afecteze tratamentul lentilelor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Recunoaşte: eşti de etnie rromă.
[Încă nu-ţi voi spune de ce am nevoie, poate-ţi vei da tu singur seama]

| Alfred0703 a răspuns:

Daca lentilele sunt de calitate atunci si tratamentul ar trebui sa fie bun. Eu am lentile de la Zeiss cu N straturi antireflex si filtru lumina albastra(stau si lucrez mult la pc). Eu ii spal cam odata pe luna cu apa calduta si sapun/fairy si nu au nimic. Eu am un alt tip de laveta, nu din microfibra, dar din pacate nu ii stiu denumirea. Seamana putin cu pielea.

| SkandallKamataru explică (pentru Alfred0703):

Speli ochelarii odata pe luna? Pe bune?
Adica vezi culorile la fel de clar ca atunci cand ii dai jos?
Eu torn apa pe ei zilnic... daca vad ca au putine urme de praf pe ei, ii spal iar.

| LPCTSTR a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Wow, nu credeam că te preocupă şi alte lucruri decât manelele şi grătarul...

| elena97890 a răspuns:

Nu are nimic daca ii speli cu sapun, ba chiar ii degresezi. Mai rapid ar fi cu un servetel special sau cu o solutie si o laveta. Mie personal imi place sa ii curat cu alcool sanitar si laveta, acum fiecare cu preferintele lui si cum ii e comod : )

| SkandallKamataru explică (pentru elena97890):

"Mie personal imi place sa ii curat cu alcool sanitar"
Alchoolul afecteaza antireflexul si orice tratament mai are lentila.
Voi cand va luati ceva important chiar nu va informati? incredibil.

| corneljipa a răspuns:

Eu, personal, folosesc servetelele speciale de curatare, insa nu cred ca sapunul poate afecta lentilele.