| notsoslimshady a întrebat:

Neata.
Am teza maine la informatica si nu am prea inteles cum e faza cu "pentru" in porcaria asta de pseudocod.
Am in caiet un exemplu
natural n, s, i, x {n nenul}
inceput
citeste n
s(apartine)0;
x(apartine)2;
pentru i

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg ce vrei sa spui, daca poti sa dai mai multe detalii sau sa fi mai clar...

| raikidd a răspuns:

Ce ai spus tu acolo nu am inteles asa ca iti dau eu un exemplu
{natural a, b, i
citeste a
citeste b
pentru( i de la a pana la b, i creste cu o unitate)
adica i incepe de la valoarea lui a si creste pana la valoare lui b
EXEMPLU NUMERIC:
a=1, b=3
i va fi 1, 2, 3
Problema e ca fiecare profesor preda altfel pseudocodul, sfatul meu este sa inveti "pentru" asa cum este el predat de proful tau si o sa vezi ca in c++ este mult mai simplu si o sa il intelegi

| notsoslimshady explică:

Nu incape...
ideea e ca am s