| ProSys a întrebat:

As dori sa stiu cum se rezolva urmatoarea problema de informatica :
Se considera urmatorul triunghi de valori :
http://imageshack.us/photo/my-images/854/ii1yt.png/
a. Scrieţi secvenţa pseudocod care citește un număr natural nenul n și fără a utiliza structuri repetitive, afișează numărul de valori nenule de pe primele n linii ale triunghiului de valori.
Exemplu: pentru n=3 se va afişa 3
b. Scrieţi secvenţa pseudocod care citește un număr natural nenul k și fără a utiliza structuri repetitive, afișează numărul minim n cu proprietatea că primele n linii ale triunghiului conțin cel puțin k elemente nenule.
Exemplu: pentru ca=3 se va afişa 3.
Va multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Mudokins_Abe_1978 a răspuns:

Nu stiu despre ce tip de informatica vorbesti dar mai degraba pare un joc amuzant///