| Cosmin3926 a întrebat:

Nu de foarte mult timp (cam vreo saptamana) imi merge foarte greu PC-ul dar nu stiu de ce.

Și înainte să incep vreau sa va spun ca nu am componente „de carton". Adică am placă video NVIDIA GeForce GTS 250, Procesor Intel Core i5-4430 pe 3. 00GHz, Sistem de operare pe 64 de biti, 8GB Ram si Hard de cam 1TB (si nu am multa memorie ocupata). Si sa stiti ca am verificat, toate componentele sunt conectate la PC.

Inainte imi mergea (spre exemplu) Minecraft-ul in vreo 600fps si CS:GO-ul in vreo 150fps. Acum imi merge in vreo 50fps CS:GO-ul si in vreo 100fps Minecraft-ul.

Si nu doar jocurile merg greu. Si Pc-ul merge destul greu.

Si nu am virusi. L-am dfevirusat cu 2 programe nu doar cu unul (cu Avira Antivirus si cu SuperAntiSpyware). Si tot la fel merge.

Dau funda celui care mă ajută sa nu mai meargă așa de greu.

7 răspunsuri:
| AlexDFY a răspuns:

Ti am mai raspuns, curata pc ul de praf, apoi repune pasta termoconductoare procesorului, si reinstaleaza windows ul, recomand sa bagi windows 10.

| StGaLLa a răspuns:

Simplu dai reinstall windows sunt sigur ca nu ai un windows licentiat e bine din cand in cand sa dai un reinstall

| DenisCrista a răspuns:

Pai, 1 Curata Pc De Praf Daca E Prafuit Si Daca Nu Reinstall Windows Si Puneti Win 10 Si Eu Il Folosesc Si Merge Foarte Bine

| andrewwyyyyy12345 a răspuns:

În primul rând, nu toate anti-virusele îți curăță pc-ul de viruși. Sunt fel și fel de virusi, de la keylogger până la viruși.exe, etc.
1. Pune-ți alt windows (recomand 10), la fel pe 64 bit dar șterge tot ce ai în PC.
2. Curăță toate componentele de praf, foarte bine, recomand să faci acest lucru cu un compresor de aer.
3. Verifică pasta termoconductoare de pe procesor, dacă nu mai ai, costă undeva pe la 15-20 lei una.
4. Când îți schimbi windows-ul, nu-ți mai instala anti viruse, nu te ajută cu nimic.
Nu descărca nimic de pe alte site-uri, nu da click pe link-uri suspecte. Dacă vrei să te joci, cu Steam ești în siguranță.
► Nu ai un pc de carbon, este foarte bun pc-ul tău, mai puțin placa video.

| Cosmin3926 explică (pentru andrewwyyyyy12345):

N-am zis ca e de carton. Eu am zis ca nu am pc de carton

| Cosmin3926 explică (pentru andrewwyyyyy12345):

Unde este pusa pasta? Cum arata? Unde se gaseste?
Oricum voiam sa iau Windows 10 peste vreo 2 saptamani.
Cu un uscator de par e bun sa curat componentele de praf? Si cum fac? Scot fiecare component si il curat sau le curat direct din carcasa?

| andrewwyyyyy12345 a răspuns (pentru Cosmin3926):

Asta e pasta, caută pe Youtube cum să aplicit pasta termoconductoare pe procesor.
http://www.pcgarage.ro/pasta-termoconductoare/zalman/stg1/
Nu trebuie să scoți fiecare componentă, pur si simplu cureți pc-ul, dai prin fiecare piesa pana iese tot praful din carcasa. Încearcă cu uscatorul daca n ai compresor.