| xDenysx a întrebat:

Nu prea pot intelege de ce pe unele jocuri trebuie sa dau setarile la low pentru a juca in rezolutie maxima(adica a mea 1280x1024)
sau pot da pe high setarile si sa ma joc in window mode in rezolutie mica(1024x768)

1 răspuns:
| strike118 a răspuns:

Placa video este responsabila de tot ce iti apare pe monitor. Fie de te joci Minesweeper, fie ca intri pe Facebook, fie ca vezi postarea mea...placa video se ocupa de asta, fie ea integrata sau dedicata. Motivul pentru care tie nu iti merg anumite jocuri pe High cu rezolutie inalta este ca placa video nu poate sa proceseze toate asta : adica nu poate sa aranjeze pixelii aia frumosi pe ecran si sa filtreze imaginea cu tot felul de efecte care mai de care mai faine (i.e Antialising, Motion Blur, Bump Mapping). In schimb, daca bagi o rezolutie mai mica, ar putea sa iti mearga. De ce? Fiindca placa video are mai putin spatiu de acoperit deci mai putini pixeli de "aranjat". Dar cum, ca ecranul tot cu diagonala de... inch ramane? Aici rezolutia e problema, nu marimea ecranului. Sper ca ai inteles.winking